Zaorálek v Číně: Česko nepodporuje samostatnost Tibetu!

Autor: shp,ČTK - 
29. 4. 2014
08:15

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na návštěvě Číny potvrdil, že Tibet je její neoddělitelnou součástí a Česká republika nepodporuje jeho samostatnost v jakékoli podobě. Konstatuje to prohlášení, které dnes na jednání v Pekingu přijal on i jeho čínský protějšek Wang I.

Obě země se v dokumentu ujistily, že se nebudou vměšovat do vnitřních záležitostí druhého státu, a podpořily ochranu lidských práv. „Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN,“ stojí v dokumentu.

„Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě,“ uvádí prohlášení. Tibet k sobě Čína násilně připojila v 50. letech minulého století a dnes je autonomní součástí asijské země.

Právě tato otázka vyvolala v Česku debatu už před Zaorálkovou návštěvou Číny, na kterou přiletěl v pondělí. Opozice obvinila vládu Bohuslava Sobotky, že vyměnila obranu lidských práv v Číně za její peníze. Zaorálek to ale rozhodně popřel.

„Rozhodně nic za nic nevyměňujeme. Je pro mě naprosto nepřijatelné to zredukovat jen na to, že tu jsou jen dva segmenty a ty vyměňujeme mezi sebou,“ řekl ministr českým novinářům cestou do Číny, kde vládnoucí komunistický režim podle lidskoprávních organizací vězní své odpůrce a jinak umlčuje své kritiky.

Podle Zaorálka žádná z předchozích českých vlád, ani za prezidenta Václava Havla, o odtržení Tibetu od Číny neusilovala. „Vždycky jsme respektovali tenhle stav,“ poznamenal ministr. Opakovaně zdůraznil, že připravené společné prohlášení s Čínou bude obsahovat i pasáž o respektu k lidským právům.

Doporučujeme
itartas ( 30. dubna 2014 10:14 )

anka...proč spojuješ Putina s bolševiky huso nevzdělaná!

salto ( 30. dubna 2014 09:06 )

Bohužel, čím je sud prázdnější, tím víc duní

salto ( 30. dubna 2014 09:05 )

Nóó, to je odpověď - tato slova vytesat do kamene . Osel zůstane oslem, byť by měl zlatou uzdu a hnal bys ho do Paříže...

zabibol ( 29. dubna 2014 17:52 )

 No jo. Pravdoláskařský bolševik Zaorálek pohl rozumem.

namoroman ( 29. dubna 2014 17:46 )

S Čínou obchodují USA, Německo a korektní vztahy s ní má i EU. Nevím, proč my bychom měli být jediní, kteří budou na Číňany křičet, zatímco ostatní mají ekonomickou spolupráci, která je výhodná. Plně podporuji ekonomickou spolupráci s Čínou. Pro české firmy tam jsou velké možnosti. Až dá Dalajláma velké zakázky českým firmám a práci našim lidem, můžeme se bavit o jiných věcech. Když Tibet jako součást Číny nevadí ani USA, tak nevěřím tomu, že by se Čína zalekla zrovna křiku českých havlistů,“ Senátor Jaroslav Doubrava

Zobrazit celou diskusi
Další videa