Klaus v dnešním rozhovoru pro Českou televizi řekl, že jde o jeho stálý postoj. Dodal, že tím, kdo začal s útokem, nebyl on a připomněl Havlův takzvaný rudolfinský projev.

S Havlem prý Klaus mnohokrát mluvil "normálním způsobem", připustil ale i vyhrocenější okamžiky. "Nikdy, ani vteřinu jsem nezakrýval, že můj pohled na svět je od jeho pohledu diametrálně, zásadním způsobem odlišný, a to bych řekl skoro absolutně ve všem, ale to jsem nikdy nezakrýval," prohlásil Klaus.

S otevřeným útokem prý začal Havel. "To dobře všichni vzpomenou na slavný rudolfinský projev. Do té doby já jsem ani slovo, desetinové, takové vůči Václavu Havlovi nikdy neřekl, to udělal on, nikoli já," řekl Klaus. Nedávno pro polský časopis "Do rzeczy" označil Havla za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád a chtěl elitářskou postdemokracii.

Rudolfinský projev pronesl Havel koncem roku 1997, kdy se rozpadla vláda ODS, KDU-ČSL a ODA a Klaus opustil funkci premiéra. Havel tehdy před zákonodárci velmi tvrdě kritizoval technokratické pojetí transformace společnosti bez prosazování mravních a právních zásad. Přestože jeho projev nebyl formulován adresně, většina veřejnosti jej vnímala právě jako zúčtování s Klausem.

O premiéru Petru Nečasovi (ODS) dnes Klaus řekl, že po ideové stránce od něj není moc vzdálený, ale že když se dívá na jeho praktické premiérování, musí občas nesouhlasit. Jejich vztah podle něj nikdy nebyl do té míry osobní, aby spolu chodili na pivo. "On vůbec je člověk uzavřenější, který takové věci nedělá," řekl Klaus o Nečasovi. O jeho předchůdci a svém nástupci v čele ODS Mirku Topolánkovi řekl, že je to "svérázná a svébytná osoba svým stylem chování".

Z vývoje v ODS, kterou založil, je smutný. "Já jsem z toho smutný, jak se strana vyvíjí, a nevím, co se s tím dá dělat," řekl. "Já myslím, že ta strana se proměňuje, proměňuje se logicky, proměňuje se generačně, mění se doba, přicházejí jiní lidé do politiky," podotkl. Je přesvědčen, že v ODS je mnoho lidí, kteří vidí situaci stejně jako on a kteří ho vyzývají k návratu.

Klaus také vyjádřil názor, že odbory představují v tuzemsku relativně malou sílu, protože počet odborářů dramaticky klesá. "Odbory nebo odborářští vůdcové si trošku namlouvají, že jsou síla velikánská," řekl s tím, že si stojí za svým výrokem z roku 2007. Tehdy řekl, že české odbory jsou "spořádaný kapřík, kterému je docela dobře".