Krize VV: Kočí vyhodili z klubu i partaje

Autor: Aleš Půček - 
7. 4. 2011
20:00

Úplatkářská aféra Věcí veřejných nabrala na obrátkách! Kristýna Kočí (VV) uvedla, že i ji uplácel stranický boss Vít Bárta za mlčení. Dostala prý půl milionu. Předseda strany Radek John řekl, že Kočí se pokusila o vnitrostranický puč. Spolustraníci ji kvůli tomu vyloučili ze strany.

Situace ve VV se od rána ještě více vyostřuje. Klub už opustil Stanislav Huml, a Jana Suchá. Kristýna Kočí byla vedením strany vyloučena ze strany. Zároveň ji, Škarku i Humla vyzvalo vedení, aby se vzdalo poslaneckých mandátů. Pro její vyloučení bylo 21 poslanců, kteří zůstali věrní Bártovi. Kočí pro změjnu vyzvala Víta Bártu, aby rezignoval a odešel z politiky.

Předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných Kristýna Kočí se v reakci na dění ve straně sešla ve čtvrtek ráno s premiérem Petrem Nečasem. Schůzku měl pomoci zorganizovat předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř, který se s Kristýnou Kočí setkával již dříve. Ten potvrdil, že žádost od Kočí ve středu skutečně obdržel.

Rozzuřený předseda Věcí veřejných pak jednání Kočí nazval vnitrostranickým pučem. "Myslím, že to je koordinovaná akce tří lidí - Jardy Škárky, Kristýny Kočí a Stanislava Humla. Věřím, že to není více našich poslanců," řekl John serveru novinky.cz.

"Považuji to za pokus o vnitrostranický puč. Zdá se, že toto je opravdu řízené zvenčí, že toto nejde z Věcí veřejných," uvedl John, ale odmítl své podezření upřesnit. A to ještě zřejmě nevěděl vše.

9-hodinové jednání poslaneckého klubu a rady VV pomohlo stranu sjednotit. Radek John ve svém prohlášení dodal: "Budeme dál prosazovat program VV v rámci koaliční vlády. Dál budeme uvádět věci na pravou míru ohledně korupce v našem klubu." V nejbližší době budou VV volit šéfa poslaneckého klubu na místo Kristýny Kočí.

Půl milionu mi vložil do desek v restauraci

Trestní oznámení na Víta Bártu totiž ještě ve středu podal další člen Věcí veřejných. "Ano, ještě ve středu odpoledne jsme obdrželi ještě jedno podobné trestní oznámení, jaké učinil předtím pan Škárka," sdělila Blesk.cz Štěpánka Zenklová, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze. A jednat se mělo právě o Kristýnu Kočí.

Poslanec Věcí veřejných Stanislav Huml informaci potvrdil. "Jednalo se o Kristýnu Kočí. Od Bárty dostala za loajalitu jednorázově půl milionu Kč. Peníze předala městskému státnímu zastupitelství," sdělil Blesk.cz Stanislav Huml. Peníze jí podle jejích slov předal Bárta minulý týden v restauraci. Obnos jí prý strčil do pracovních desek. Sumu pak uložila do sejfu.

Situaci ve straně dokreslovala skutečnost, že na 18:00 byla svolána schůzka poslanců VV. Zatímco "rebelka" a teď již bývalá šéfka poslanců Kristýna Kočí ji svolala do Poslanecké sněmovny, předseda strany Radek John ji měl svolat do sídla strany na Smíchově. Mluvčí Věcí veřejných Jakub Žižka Blesk.cz sdělil, že schůzka poslaneckého klubu se uskuteční ve Sněmovně.

Tam se nakonec poslanci začali skutečně přesunovat. Po deseti minutách se ale ukázala převaha křídla kolem Víta Bárty a Radka Johna. jednání se přesunulo do sídla strany a Kristýna Kočí byla sesazena z fukce šéfky poslaneckého klubu.

Proč se sešla Kočí s Nečasem

Kristýna Kočí se setkala s Petrem Nečasem v reakci na poslední aféru Víta Bárty. Toho bývalý místopředseda Věcí veřejných Jaroslav Škárka obvinil z toho, že v roce 2006 nechal sledovat politiky ODS na Praze 1 a že mu minulý týden zaplatil za mlčení 170 tisíc. Mimo to mu měl již před tím platit každý měsíc 55 tisíc, což Škárka údajně bral jako příspěvek na kancelářské potřeby.

Obálku v níž mu Bárta 170 tisíc předal a na níž se mají nacházet Bártovi otisky předal policii. Bárta posléze uvedl, že peníze poskytované Škárkovi byla pouhá půjčka, což ale Škárka popřel. Radek John stejně vysvětlil i půl milionu pro Kočí. "Od lidí, kteří si vzali půjčku, to byla cílená provokace, aby ji později mohli prohlásit za úplatek. Pro Víta Bártu to bylo 'pro dobrotu na žebrotu'," řekl těsně před odjezdem do Sněmovny Radek John.

Véčkaři zůstanou ve vládě, míní politolog

Současné rozpory podle odborníků stranu významně oslabují. "Ta situace je velmi závažná. Myslím, že takovéto aféry se mohou projevit tak, že se v dalších volbách VV nedostanou do Sněmovny," sdělil Blesk.cz politolog Jiří Pehe.

Nemyslí si, ale že by v současné době padla vláda. "Podle mě odejde ze strany několik poslanců a zbytek strany zůstane ve vládě," uvedl Pehe. Další variantou, která je často zmiňována je, že vládu vytvoří ODS, TOP 09 a poslanci, kteří VV opustí.

Doporučujeme
milesmiles ( 14. dubna 2011 14:17 )

A I Z PARLAMENTU. JAK SE UKAZUJE DO BUDOUCNA BUDE POTŘEBA VYŠETŘENÍ PSYCHIATRA JESTLI URČITÝ POSLANEC MŮŽE FUNGOVAT. JINAK NÁS POHLTÍ ISLÁM A CIKÁNI. TAK POZOR.

vseznaleksenior ( 12. dubna 2011 15:35 )

Každý na takovou poliitiku nemá tžaludek a nervy..

tomik007 ( 10. dubna 2011 16:48 )

a Barta si nedal poradit. Dobre mu tak, aspon on si to zapamatuje.

tomik007 ( 10. dubna 2011 04:02 )

a Koci z toho shodila vladu CR

gogo ( 9. dubna 2011 23:29 )

Havel - tragikomická postavička našich novodobých dějin ..... V každém případě by se měl omluvit.... Kdyby mu došlo co vše má na svědomí .....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud