Web se jmény údajných spolupracovníků StB zkolaboval

Archív
Autor: ČTK, brum - 
7. 7. 2009
17:09

Kvůli velkému zájmu uživatelů v úterý na internetu zkolabovala databáze EZO, která obsahuje jména lidí, kteří údajně měli co do činění se Státní bezpečností.

Na webových stránkách www.svazky.cz měl seznam s vyhledávačem podle Lidových novin (LN) v úterý vyvěsit bývalý disident Stanislav Penc.

"Díky obrovskému zájmu uživatelů došlo před polednem k havárii serveru... Abychom je znovu nevystavili hrozbě přetížení a výpadku, zahajujeme po dohodě se správci serveru přesun databáze EZO na vyhrazený a výkonnější server," uvedli na webu autoři.

Počítačové registry EZO a SEZO Státní bezpečnost dokončovala před listopadem 1989. K jejich vyvěšení Pence podle deníku prý přimělo chování Ústavu pro studium totalitních režimů a jemu podřízeného Archivu bezpečnostních složek. Penc je údajně obviňuje z toho, že si monopolizují pohled na historii, zatajují informace a ke zveřejnění vybírají mediálně vděčné kauzy.

Ředitel ústavu Pavel Žáček tuto kritiku odmítl, Penc se navíc podle něj vlamuje do otevřených dveří. Oba uvedené elektronické registry jsou kromě toho podle Žáčka zatíženy chybami.

LN napsaly, že kromě agentů bude seznam obsahovat i záznamy o důvěrnících, kandidátech agenta a dokonce i o prověřovaných osobách. Neoficiální takzvané Cibulkovy seznamy z roku 1992 údaje o prověřovaných osobách neobsahují, uvedl deník.

Penc podle listu databáze v elektronické podobě již dříve získal od prvního, dnes již mrtvého šéfa slovenského Ústavu paměti národa Jána Langoše.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa