Pracovníci ČOI se ale nenechali odradit a přesto zahájili kontrolu. Stačila jim k tomu pozvánka na akci. Bylo na ní totiž uvedeno že každý, kdo si zarezervuje místo, získá česnek. „Rezervace byla provedena a česnek jsme nezískali. Navíc tam byl uveden nepravdivý údaj ohledně možnosti rezervace. Tím se pracovníci společnosti dopustili nekalých obchodních praktik,“ řekl inspektor Josef Maňhal po sepsání protokolu.

„To jsme rády, že tu jste. Dnes mluví slušně. To včera jsme byly na jiné předváděčce titanového nádobí v hotelu Savoy a tam si vybírali ty nejstarší a nejnuznější důchodce. Ostatní bez ohledu na rezervaci vyhodili,“ šeptala o přestávce redaktorce Blesku důchodkyně, která se do sálu dostala.

„Týdně nám volají v průměru tři lidé s tím, že se babička nebo dědeček nechali na předváděcí akci přemluvit ke koupi předraženého zboží a ptají se, co mají dělat. Tito rádoby obchodníci opět zažívají boom a situace začíná být vážná,“ řekl Blesku zástupce šéfa ČOI pro Jihočeský kraj a Vysočinu Karel Havlíček. Senioři jsou stále častěji vystaveni psychologickému nátlaku a drsným manipulacím.

Blesku se podařilo zjistit, že jim při tom může jít i o život! Svědčí o tom i případ ze 4. srpna z Ústeckého kraje, kde na předváděcí akci zkolaboval starý muž. Nejenže mu organizátoři neposkytli první pomoc, ale zakazovali přítomným volat mobilem. Naštěstí se inspektorce ČOI, které dokonce vyhrožovali zabitím, podařilo vytočit operátorku. Ta pak přivolala záchranáře a policii.

Jaké triky a praktiky prodejci používají

* na pozvánkách zákazníky lákají na dary, služby a výlety, které nesplní

* zamykají sál, aby lidé nemohli odejít, dokud si něco nekoupí

* váhající častují urážkami, ironickými poznámkami, útočí na city a na jejich strach o děti či zdraví

* lžou o kvalitě nabízeného produktu

* nalévají starým lidem alkohol

* v místnosti nevětrají, nechávají lidi hladovět, ti chtějí mít prezentaci rychle za sebou a kupují

* v davu mají spolupracovníka, který projevuje o zboží zájem

* odvolávají se na doporučení slavných lidí

* při přemlouvání důchodců jsou neodbytní, podpis si tím vynutí