Provincii Idlib na severozápadě Sýrie ovládají odpůrci syrské vlády a obzvlášť dominantní skupinu tam tvoří teroristická organizace Haját Tahrír aš-Šám (HTS), označovaná jako syrská Al-Káida. Oblast, v níž jsou asi tři miliony lidí, je poslední větší baštou oponentů syrské vlády a ofenziva Damašku by tak mohla být rozhodující bitvou syrské války.

"Uděláme vše pro to, abychom zabránili rozsáhlému vojenskému útoku a možným tisícovkám obětí," prohlásil na společné tiskové konferenci Maas. Zopakoval také svůj postoj, že o návratu běženců do Sýrie se dá uvažovat až v momentě, kdy bude garantováno, že jim nebude hrozit postih ze strany syrských úřadů.

Lavrov, jehož vláda dlouhodobě podporuje syrského prezidenta Bašára Asada, dnes vyjádřil přesvědčení, že humanitární katastrofa nehrozí. Nedošlo k ní podle něj ani v Halabu (Aleppu) po dobytí města vládními vojsky. "Je důležité, aby se uprchlíci mohli vracet domů," podotkl také představitel země, která v Idlibu podniká nálety, ale ujišťuje, že jejich cílem jsou jen pozice islamistických radikálů.

Podle Maase by Moskva měla také využít možnosti, jak tlačit na Asada, i pokud jde o další použití chemických zbraní. Lavrov ale odmítl, že by Asad něco takového mohl chystat.