Pokud by vláda rozhodla o navýšení platů a mezd ve zdravotnictví z jiných zdrojů, než je zdravotní pojištění, budou soukromí lékaři a gynekologové požadovat růst příjmů u všech poskytovatelů zdravotnické péče, tedy nejen v lůžkových zařízeních. "Upozorňujeme vládu ČR, že za spravedlnost v rozdělování peněz jsme připraveni bojovat podstatně tvrději, než tomu bylo dosud," uvedli zástupci soukromníků.

Koalice sdružuje praktické lékaře pro děti i dospělé, stomatology, ambulantní specialisty a gynekology, celkem asi 41.000 lékařů. Praktických pro dospělé je více než 6800, ambulantních specialistů 12.800 a praktiků pro děti a dorost 4800. Zubních lékařů je asi 7500, gynekologů kolem 1600. Celkem ve zdravotnictví pracuje kolem 260.000 lidí, sester je kolem 80.000. V sociálních službách je zaměstnáno asi 100.000 lidí.

Podle zástupců KSL a SSG ČR může dohodnuté navýšení úhrad zdravotní péče pro rok 2019 pokrýt i požadavek odborů na růst ohodnocení zaměstnanců o deset procent. Domnívají se, že by se proto nyní odbory měly soustředit na kolektivní vyjednávání o platech v jednotlivých nemocnicích.

"Skutečné řešení problému může přinést pouze systémová změna v podobě optimalizace sítě zdravotnických zařízení, restrukturalizace lůžkového fondu a racionalizace procesů poskytování zdravotní péče," uvedli zástupci soukromých lékařů.

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera nemohou odbory stávku myslet vážně, jde podle jeho názoru o politiku, uvedl na facebookové stránce komory. "Zdravotnictví dostalo na rok 2019 rekordní nárůst prostředků. Nejvíce dostaly nemocniční sestry, ale chystají stávku. Cílem také je vyluxovat poslední zdravotní sestry z ambulancí praktiků, stomatologů či domácí péče nebo lázní do špitálů," uvedl.

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR chce, aby vláda dodržela slib o plošném desetiprocentním růstu platů v oboru od příštího roku. Podle ministra Vojtěcha platy ve zdravotnictví rostly za posledních pět let o 30 procent a nárůst prý bude pokračovat i v příštím roce. Odměňování však bude cílené tam, kde je to nejvíce potřeba, řekl.

Vláda navrhuje zvýšení sumy na platy o šest procent a tarifů o dvě procenta. Víc by si měli přilepšit učitelé a hůř placené profese. Zdravotníci by měli podle plánů kabinetu dostat nejspíš o čtyři či pět procent víc.