Hnutí se hodlá proto pokutě udělené formou příkazu bránit podáním odporu. Chystá i právní kroky proti "nepatřičnému a nezákonnému postupu" dohledového úřadu, uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí SPD Michaela Dolenská

Které politické hnutí zastoupené ve Sněmovně pokutu dostalo, úřad ve své zprávě s ohledem na neveřejnost správního řízení neuvedl. SPD ale tvrdí, že únik informací do médií byl záměrný a svědčí o tom, že úřad není ve svém rozhodování nezávislý. Hnutí se hodlá prostřednictvím advokátní kanceláře domáhat vyloučení úřadu ze správního řízení, během něhož podle SPD mimo jiné "flagrantním způsobem porušuje neveřejnost správního řízení".

První přestupek hnutí podle úřadu spáchalo tím, že nejpozději tři dny před hlasováním ve volbách nezveřejnilo údaje o bezúplatném plnění, které mu poskytl podnikatel tím, že ve prospěch strany agitoval na webu provozujícím e-shop strany. V druhém případě se hnutí prohřešilo tím, že údaje o tomto bezúplatném plnění nedalo do zprávy o financování kampaně do Sněmovny i Senátu. Zbývající dva přestupky se týkaly doplňovacích senátních voleb, když hnutí v zákonné lhůtě nezveřejnilo zprávu o financování kampaně a nezaslalo úřadu veškeré účetnictví kampaně.

Pro SPD je to tak další pokuta od dohledového úřadu. V únoru mu uložil pokutu 45.000 korun za protiprávní transakci na volebním účtu. SPD na konci ledna totiž předčasně převedlo z volebního účtu přes 600.000 korun, ačkoli peníze musí zůstat na účtu 180 dnů po vyhlášení výsledku voleb, což bylo až ke konci dubna. Hnutí peníze na účet vrátilo. Hrozila mu pokuta až půl milionu korun.