"Prohlášení, která mohou být vykládána jako zasahování do záležitostí sousedních zemí, jsou nepotřebná," řekla podle AFP Catherine Rayová, která je mluvčí šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové.

Rama v neděli navštívil kosovskou metropoli Prištinu v souvislosti s desátým výročím jednostranného vyhlášení nezávislosti Kosova. Při této příležitosti se zmínil o možnosti, že jednoho dne jeho země a Kosovo budou mít "jednoho prezidenta jako symbol národní jednoty".

Srbové tento postoj předsedy albánské vlády považují za provokaci. Bělehrad pravidelně obviňuje Tiranu z toho, že si stále uchovává ideu vybudování "Velké Albánie". Ta by měla kromě Albánie a Kosova zahrnovat i území obývaná Albánci především v Makedonii a na jihu Srbska v sousedství Kosova.

Samostatnost Kosova v současné době uznává 115 ze 193 členských států OSN, včetně většiny zemí Evropské unie. Srbsko ale nezávislost své bývalé oblasti přijmout odmítá a má v tom kromě jiných podporu i Ruska a Číny - dvou stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Nezávislost Kosova neuznává ani pět členů EU - Kypr, Slovensko, Španělsko, Rumunsko a Řecko.

Pod tlakem Bruselu zahájily Bělehrad a Priština v roce 2011 rozhovory o normalizaci vztahů, které ale po uzavření několika dohod uvázly na mrtvém bodě, protože se obě strany vzájemně obviňují z neplnění dojednaného.

Rada Evropské unie, tvořená šéfy států a vlád členů EU, je podle mluvčí Rayové pro rozšíření unie o západobalkánské státy. Nicméně "EU očekává, že země tohoto regionu budou rozvíjet konstruktivní vztahy a spolupráci a že se budou soustředit... na reformy" potřebné k evropské integraci.