Morawiecki na mnichovské konferenci hájil kontroverzní polský zákon, který trestá až tříletým vězením připisování jakékoli odpovědnosti za holokaust Polákům. Novinářům mimo jiné řekl: "Samozřejmě, že nebude trestné a nebude považováno za zločin říkat, že byli polští pachatelé, stejně jako byli židovští pachatelé, jako byli ruští pachatelé, jako byli ukrajinští pachatelé, ne pouze němečtí pachatelé."

Morawieckého izraelský protějšek Benjamin Netanjahu tato slova okamžitě odsoudil. "Výroky polského premiéra tady v Mnichově jsou pobuřující. Máme tu problém s neschopností chápat historii a nedostatkem ohleduplnosti k tragédii našeho lidu," prohlásil. Dodal, že si hodlá s Morawieckým v brzké době promluvit.

Proti slovům polského premiéra se ohradili také další izraelští politici. "Prohlášení polského premiéra je antisemitismem nejstaršího druhu. Pachatelé nejsou oběti. Židovský stát nepřipustí, aby byli vraždění obviňováni ze své vlastní vraždy," napsal na twitteru izraelský zákonodárce Jair Lapid. Vyzval rovněž k odvolání izraelského velvyslance v Polsku.

Podle prohlášení mluvčí polské vlády Joanny Kopcińské Moravieckého výroky v žádné případě nemají v úmyslu popírat holokaust. "Naopak předseda polské vlády Mateusz Morawiecki se opakovaně a důrazně staví proti popírání nepředstavitelné genocidy, kterou byl holokaust evropských Židů, stejně jako proti jakékoli formě antisemitismu," zdůrazňuje se podle agentury AFP v prohlášení.

S Morawieckého výrokem časově souvisí i incident, který ode dneška řeší izraelská policie. Podle agentury PAP se polská ambasáda v Tel Avivu stala terčem vandalského útoku a byla pomalována hákovými kříži a protipolskými nápisy. Podle mluvčího polského ministerstva zahraničí žádá Varšava vysvětlení a vyzývá ke "zklidnění vyhrocené debaty, která probíhá v obou zemích, neboť její současná úroveň nevede k dialogu".