Vůdce někdejších levicových rebelů Rodrigo Londoňo zahájil na konci ledna kampaň, která mu má vynést prezidentské křeslo. Někteří lidé však na něj pokřikovali "vrahu" a házeli vajíčka, uvedla agentura AP.

Napadení čelili i další zástupci strany. Kandidátka FARC na viceprezidentku Imelda Dazaová vyzvala vládu, aby zajistila bezpečnost jejích kolegů, informovala agentura DPA.

Kdysi obávaná gerila Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) se po vyjednaném odzbrojení změnila v politickou stranu se stejnou zkratkou. Umožnila to mírová dohoda, kterou předloni podepsal Londoňo a prezident Juan Manuel Santos.

Strana FARC má v březnových parlamentních volbách automaticky zajištěno pět křesel v Senátu a pět ve Sněmovně, doufá však ve větší zisk a nasazuje do nich 74 kandidátů.

Prezidentské volby se uskuteční v květnu a Londoňo v nich podle pozorovatelů nemá šanci uspět. Důvodem je hlavně to, že od vzniku FARC v roce 1964 zahynulo v jejích bojích s vládou a pravicovými polovojenskými skupinami přes 200.000 lidí.