Je "špatným signálem Evropské komise v energetické politice, když jsou jako nezávadné klasifikovány subvence pro stavbu jaderných elektráren", uvedlo rakouské ministerstvo.

Úřad předsedy maďarské vlády Viktora Orbána vydal odpoledne prohlášení, v němž konstatoval, že se tento krok Vídně vzhledem ke známému odmítavému postoji k jaderné energetice očekával. Budapešť ovšem stojí pevně za dostavbou Pakse, která je realizována se souhlasem a pod dohledem EU, Maďarska a mezinárodních orgánů.

"Rakouská stížnost nemá žádný dopad na souhlas daný Evropskou komisí k vylepšení (elektrárny) a projekt bude pokračovat bez přerušení," konstatuje se podle MTI v prohlášení vydaném Orbánovým úřadem.

Rozšíření elektrárny Paks o další dva reaktory má uskutečnit ruský koncern Rosatom. Maďarský stát chce projekt financovat pomocí ruské půjčky ve výši deseti miliard eur (254 miliard korun).

Evropská komise se loni začátkem března usnesla, že Maďarsko smí dotovat dostavbu své jediné jaderné elektrárny. Rakousko považuje tuto státní pomoc za nepřípustnou. Podle Vídně také rozšíření jaderné elektrárny poškozuje snahy o podporu obnovitelných energií.

V listopadu 2016 Evropská komise zastavila řízení s Maďarskem, které zahájila kvůli skutečnosti, že Budapešť zadala Rosatomu zakázku bez veřejné soutěže. Maďarská vláda prý ale nakonec poskytla dodatečné informace, které pochybnosti komise rozptýlily.