"Mezi oběťmi nejsou čeští občané," řekla ČTK Irena Valentová z ministerstva zahraničí. Praha byla kvůli útoku v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Kábulu. Jak Valentová dodala, ministerstvo důrazně nedoporučuje občanům ČR z důvodu dlouhodobě zhoršené bezpečnostní situace a vysokého rizika únosů do Afghánistánu cestovat.

Dalších deset osob utrpělo při útoku zranění, mezi nimi šest příslušníků bezpečnostních složek a čtyři civilisté. Podle nejmenovaných afghánských zdrojů, které citovala agentura Reuters, může být obětí až 30 a více.

K činu se přihlásilo islamistické hnutí Tálibán. Jak dnes oznámil ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin, mezi oběťmi je šest Ukrajinců. "Spolupracujeme s bezpečnostními silami v Afghánistánu na objasnění okolností tohoto teroristického činu," napsal šéf diplomacie na twitteru. Jeden z příbuzných potvrdil agentuře AP, že v hotelu zemřeli i dva venezuelští piloti, kteří pracovali pro společnost Kam Air. Mluvčí kazašského ministerstva zahraničí pak informoval o jednom jejich mrtvém občanovi.

Afghánské speciální jednotky zachránily z hotelu přes sto lidí, včetně čtyř desítek cizinců. "Operace skončila, všichni útočníci jsou mrtví, zachráněno bylo 153 lidí, včetně 41 cizinců," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Nadžíb Daníš po více než dvanáctihodinovém zásahu. Mluvčí rovněž uvedl, že útočili tři ozbrojenci. Dva z nich bezpečnostní složky zastřelily už v sobotu večer a třetího dnes ráno. Někteří z přeživších se spustili z oken hotelů po svázaných prostěradlech. Obzvlášť v patrech, kde propukl požár, jim totiž hrozilo, že uhoří k smrti.

Ozbrojenci zaútočili na kábulský hotel Intercontinental, který mají v oblibě zahraniční turisté a diplomati, kolem 21:00 místního času (17:30 SEČ). Podle jednoho z hotelových zákazníků byli útočníci oblečeni ve vojenských uniformách a křičeli "nenechte nikoho naživu, ať je dobrý či špatný. Zabijte je všechny," uvedl svědek Abdar Rahmán Násirí. Hotelovou kuchyni, kudy podle majitele zařízení do hotelu pronikli, a čtvrté patro zachvátil požár.

V Afghánistánu stojí za podobnými akcemi radikální hnutí Tálibán často. Terčem jeho ozbrojenců se stal stejný hotel už v roce 2011, kdy zemřelo 21 lidí včetně devíti útočníků. Hotel Intercontinental je jedním z hlavních luxusních ubytovacích zařízení v Kábulu a bývá využíván ke konferencím, jichž se účastní i vládní představitelé.

tes ngl nob šeb