Když minulý týden v pátek po celonočním jednání CDU/CSU a SPD překonaly rozdíly a uzavřely sondovací rozhovory, které v Německu tradičně předcházejí vlastnímu koaličnímu vyjednávání, zdálo se, že pokračování dosavadní velké koalice je na nejlepší cestě. Ale zatímco v konzervativní unii s výsledky sondovacích rozhovorů zavládla spokojenost, v sociální demokracii se rychle začaly objevovat hlasy nespokojených, podle nichž SPD neprosadila dost ze svého programu.

Zatím nejsilněji dali nespokojenost najevo sociální demokraté v Sasku-Anhaltsku, kteří se na svém sjezdu většinou jednoho hlasu postavili proti pokračování velké koalice, a předsednictvo berlínské SPD, které učinilo podobný krok. Pro koaliční rozhovory CDU/CSU a SPD se zatím vyslovili jen sociální demokraté v Braniborsku.

Schulz bude dnes večer osobně o podporu pro velkou koalici žádat spolustraníky ze Severního Porýní-Vestfálska, kteří na nedělní celostranický sjezd vyšlou téměř čtvrtinu z celkového počtu 600 delegátů. Hlasování o podpoře koaličních rozhovorů se ale dnes neplánuje.

Dvaašedesátiletý Schulz byl po parlamentních volbách, v nichž SPD loni na podzim dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války, rozhodnut odvést stranu do opozice. Listopadový krach rozhovorů o vládě mezi CDU/CSU, svobodnými demokraty (FDP) a Zelenými ale jeho postoj změnil. Pokud by se mu v neděli nepodařilo přesvědčit stranický sjezd, který bude o zahájení koaličních rozhovorů hlasovat, znamenalo by to podle mnohých konec jeho politické kariéry. Německu by takový krok přinesl další týdny nejistoty a možnost předčasných voleb.

V těch by sociální demokraté podle aktuálního průzkumu agentury INSA ještě o dva procentní body zaostali za svým zářijovým výsledkem, když by pro ně hlasovalo jen 18,5 procenta lidí.