Zatímco ještě v úterý Plotnickij hovořil o tom, že má situaci pod kontrolou a konflikt brzy vyřeší, nyní se z dostupných zpráv zdá, že Luhansk ovládl Kornet. Toho podpořily i ozbrojené složky sousedního samozvaného povstaleckého státu - Doněcké lidové republiky.

Plotnického osud znám není, ale odchod do Ruska popřel již ve středu. Dnes v televizním projevu vyzval k vyřešení krize diplomatickou cestou na základě práva. "Zdá se, že u malého člověka se projevily velké ambice," dodal Plotnickij na adresu svého soka.

Kornet byl z funkce ministra vnitra odvolán na počátku týdne, dobrovolný odchod ale odmítl a do Luhanska povolal své ozbrojence, kteří obsadili centrum města. Kornet akci označuje za tažení proti ukrajinským diverzantům, naopak Plotnickij ji považuje za puč.

Své prohlášení na videozáznamu dnes zveřejnil i Kornet. Ten mimo jiné prohlásil, že vedení povstalecké republiky je pod vlivem ukrajinských agentů. Potvrdil také zprávy, že mu pomoc poskytli doněčtí rebelové.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří v oblasti dohlížejí na dodržování příměří, ohlásili, že část města Luhansk je pod kontrolou neoznačených a maskovaných ozbrojenců, kteří mají na rukách bílé pásky. Ve městě jsou podle OBSE také nejméně čtyři obrněné transportéry, zpozorovány byly i vojenské kolony.

Ukrajina oznámila, že kvůli vyhrocené situaci v Luhansku zpřísnila ostrahu na demarkační linii. "Bezpečnostní opatření byla zvýšena, abychom zabránili provokacím," uvedla ukrajinská pohraniční služba s tím, že posíleny byly hlídky, jejich technické vybavení i nasazení psů.

Ruská média spekulují, že krize v Luhansku vyústí ve sjednocení obou povstaleckých republik. O jejich sloučení se již proruští povstalci v minulosti neúspěšně pokoušeli, nakonec ale k žádné dohodě nedospěli.