"My jsme vznesli požadavek na hnutí STAN, aby zvážili změnu personální ve svých odborech, a zejména jsme požádali o výměnu pana radního Macháčka a pana radního Michalika," uvedla hejtmanka. Její náměstek pro cestovní ruch Vít Rakušan (STAN) k tomu řekl, že hnutí STAN se chce seznámit s výhradami zástupců ANO. Věc musí do dohodovacího řízení projednat krajský výbor a klub zastupitelů. Na schůzku chtějí STAN přijít s mandátem od spolustraníků i argumenty a budou se snažit situaci posunout dál. Vnitrostranická jednání čekají do příštího pátku i koaliční partnery. Termín dohodovacího řízení se kryje s prvním dnem sněmovních voleb, pro účastníky to prý nebude znamenat problém.

Rakušan uvedl, že Macháček i Michalik odvedli obrovský kus práce. Macháčkovu práci kritizovala i opozice, podle ní kraj kvůli němu málo investuje. Zastupitel za ČSSD Jiří Peřina tvrdí, že Macháček je velký detailista a materiály se u něj zdržují. Podle Rakušana ale není pravda, že by vina ležela jen na Macháčkovi.

Na dotaz ČTK, zda by výsledkem současné situace mohla být změna koaličního půdorysu, hejtmanka uvedla, že to není otázka, na kterou by mohla odpovědět. "Pro nás koalice je živá, a proto jsme dali podnět k dohodovacímu řízení," uvedla. "Pokud dojde k nějaké změně půdorysu, což zatím není na pořadu dne, jak řekla paní hejtmanka, tak to rozhodně nebude z popudu hnutí STAN," dodal Rakušan.

Ve středních Čechách vládne koalice ANO, STAN, ODS a Nezávislých Středočechů. Dnešní Mladá fronta Dnes uvedla, že STAN by mohla nahradit opoziční ČSSD. Hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS) i další účastník dnešní schůzky, zastupitel za Nezávislé Středočechy Milan Schweigstill, ale řekli, že podporují dosavadní půdorys koalice. "Myslím, že to je dobrý základ, výsledky tady jsou a dnešní jednání dalo i určitou naději, že nezvítězí jenom emoce, ale také pragmatismus a seriózní úvaha," míní Schweigstill.

Vztahy v koalici se vyhrotily mimo jiné kvůli soutěži na audit u krajské správy a údržby silnic. Podle některých názorů by tendr mohla vyhrát firma s příliš nízkou nabídkovou cenou a je otázkou, zda by takový audit odhalil všechny nesrovnalosti. Hejtmanka pochybnosti kolem soutěže odmítla a mluvila o porušování koaliční smlouvy. O auditu se podle Pokorné Jermanové bavili zástupci koalice i dnes, a to poměrně dlouho. Podrobnosti ale odmítla říct, protože jde o neuzavřenou soutěž a poskytování jakýchkoliv informací by podle ní bylo na hraně zákona.