Nepokoje se odehrály ve městech Shashamane a v oblasti Boke. Dnes protesty pokračovaly ve městě Wolisso, ale zřejmě bez dalšího násilí. AP to řekl představitel úřadů v Oromiji Abiy Ahmed.

Etiopská vláda v srpnu zrušila výjimečný stav, který v zemi platil od loňského října kvůli několik měsíců trvajícím protestům, jenž si vyžádaly stovky mrtvých.

Centrem měsíce trvajících nepokojů byl stát Oromija nedaleko Addis Abeby, jehož obyvatelé se bouřili proti tomu, že vláda plánovala na jejich úkor rozšiřovat hlavní město. Demonstrace se později rozšířily i do dalších oblastí a protestující začali kromě respektování místních samospráv požadovat i větší politické svobody a lepší dodržování lidských práv.

Po potlačení nepokojů oznámily etiopské úřady, že o život přišlo 669 osob, včetně 63 policistů. Podle demonstrantů je ale počet obětí mnohem vyšší.

Etiopie je důležitým spojencem Západu v boji proti islamistickému terorismu v sousedním Somálsku a je zároveň prominentní ekonomickou silou v nestabilním regionu.