Ofenzivu s cílem dobýt Rakku, která sloužila jako opěrný bod Islámského státu v Sýrii, zahájila SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice a speciálních pozemních jednotek USA letos v červnu. Širší ofenziva s kódovým označením Hněv Eufratu, jež má za cíl dobýt tuto baštu IS, nicméně začala už loni v listopadu, když jednotky dobyly okolní regiony v provincii.

Ve čtvrtek z Rakky uprchly stovky civilistů. Podle výpovědí některých z nich se bojovníci IS museli před nálety uchýlit do jiných částí města a mnozí se ukrývají ve sklepeních. Právě proto se civilistům podařilo utéci.

Abdalláh Alí, kterému se z Rakky podařilo uprchnout, měl na těle stále čerstvé spáleniny. Jeho byt v centru Rakky byl zasažen při náletu minulý týden a on přišel o celou rodinu.

"Má manželka, má matka, můj otec, všech 14 členů mé rodiny bylo zabito. Jejich těla zůstala uvězněna pod sutinami," řekl čtyřiadvacetiletý muž, který seděl v blízkosti mešity na okraji Rakky.

Alího soused Abdú Husajn řekl, že v domě, který zasáhlo bombardování, bylo 50 lidí, a pouze několik osob přežilo. Z trosek domu bylo vyproštěno 13 těl.

Bitva o Rakku trvá mnohem déle, než SDF původně předpokládala. V červnu arabsko-kurdské síly odhadovaly, že město z rukou IS dobudou do několika týdnů.

Začátkem týdne SDF oznámila, že IS z města definitivně vytlačí během nadcházejících dnů. V Rakce je nicméně stále několik set bojovníků IS a několik tisíc civilistů. Podle koalice IS mnoho civilistů drží jako rukojmí v nemocnici a na fotbalovém stadionu.

"Lidé se pokusili o útěk, ale příslušníci IS na ně stříleli. Dokonce jsem je viděla zabít dvouleté dítě," řekla osmatřicetiletá Um Músaová. "Dnes ráno tam nebyli, nebo aspoň nestříleli... Můj syn viděl hodně lidí prchat, tak jsme se rozhodli, že to taky zkusíme. Spíme v oblečení a byli jsme připraveni uprchnout při první příležitosti," řekla Músaová, která byla v černém oděvu a měla zahalenou tvář podle příkazu IS. Dodala, že bombardování si vybírá daň, jelikož při něm někdy umírají celé rodiny.

Jiní svědci uvedli, že nálety směřovaly vždy na konkrétní domy, ze kterých stříleli radikálové. V domech však často byli civilisté a radikálům se podařilo uprchnout. Obyvatelé Rakky si podle Músaové od sebe často drží odstup, protože mají strach, jestli někdo tajně nespolupracuje s IS.

Nálety koalice mají podle oficiálních údajů od začátku koaličních úderů v létě 2014 na svědomí nejméně 685 civilních obětí. Podle organizace Airwars, která monitoruje počty civilistů zabitých při koaličních náletech, ale v tomto období v Sýrii a v Iráku přišlo o život nejméně 5637 civilistů.