Severokorejská krize nemá vojenské řešení, potvrdil diplomat Michail Uljanov dosavadní přístup Moskvy, který se Rusko snaží prosadit na půdě Rady bezpečnosti OSN. Rusko se připojilo k sankcím, které RB OSN schválila po šestém severokorejském jaderném testu, jakékoli pokusy řešit problém silou ale opakovaně odmítá.

Vojenský konflikt na Korejském poloostrově by měl katastrofální následky, řekl novinářům Uljanov. Metoda sankcí, které mají blokovat pokusy Pchjongjangu získat jaderný arzenál, se podle něj téměř vyčerpala.

O zákulisním jednání Moskvy Uljanov neprozradil žádné podrobnosti. "Toto úsilí pokračuje, z pochopitelných příčin je neveřejné. Snažíme se aspoň o to, abychom situaci vyvedli do přijatelné polohy," konstatoval.

Do Moskvy mezitím zamířil vysoce postavený severokorejský diplomat Čo Son-ki, který má jednat se svými partnery na ruském ministerstvu zahraničí. Agentura RIA Novosti to zjistila na velvyslanectví KLDR v Moskvě. Jednání s velvyslancem pro zvláštní úkoly Olegem Burmistrovem se má uskutečnit dnes nebo ve středu.