CDU/CSU získala podle zpřesněné prognózy pro veřejnoprávní televizi ARD 32,9 procenta hlasů, SPD 20,6 procenta. Obě strany současné velké koalice si tak oproti předchozím volbám značně pohoršily. CDU/CSU měla v roce 2013 podporu 41,5 procenta voličů, SPD 25,7 procenta. Sociální demokraté skončili i za svým dosavadním minimem z roku 2009, kdy získali 23 procent hlasů. Pro CDU/CSU je to nejhorší výsledek od prvních poválečných voleb z roku 1949, kdy dostala 31 procent.

Souboj o třetí místo vyhrála podle odhadu se 13 procenty Alternativa pro Německo, která bude podle mnohých první pravicově populistickou stranou ve Spolkovém sněmu. V parlamentu bude také Levice s 9,1 procenta a Zelení s 8,9 procenta. Po čtyřleté přestávce se do něj vrátí svobodní demokraté (FDP) se ziskem 10,6 procenta hlasů.

Sociální demokraté na jasný neúspěch reagovali prohlášením, že nebudou pokračovat v dosavadní velké koalici s CDU/CSU a odejdou do opozice. V úvahu tak přichází v zásadě jen poměrně nesourodá koalice CDU/CSU, svobodných demokratů a Zelených.

Oslabení CDU/CSU, která pod Merkelovou svého dosud nejhoršího výsledku dosáhla v roce 2009 se 33,8 procenta, předvolební průzkumy předpovídaly, takto dramatický propad se ale nečekal. Ještě v červenci se konzervativní unie pohybovala kolem 40 procent, od té doby ale postupně klesala. Poslední průzkumy před volbami jí přisuzovaly kolem 36 procent hlasů.

Dohromady strany dosavadní vlády - CDU/CSU a SPD - přišly podle odhadů o téměř 14 procentních bodů. Ztratila i nejmenší z nich - bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). Ostatní čtyři strany, které budou v parlamentu, naopak posílily o více než 15 bodů. Někteří pozorovatelé v souvislosti s výsledky hovoří o volebním zemětřesení a tektonických změnách na německé politické scéně.

Příští Spolkový sněm může být se zhruba 690 poslanci největší v historii. Ve skončeném volebním období v něm zasedalo 630 zákonodárců, zatím nejvíce pak mezi lety 1994 a 1998, kdy jich bylo 672. Pokud konečné výsledky aktuální prognózu potvrdí, bude mít konzervativní unie CDU/CSU 239 mandátů, sociální demokraté 149, Alternativa pro Německo 94, svobodní demokraté 77, Levice 66 a Zelení 65.