Těch mělo být podle dosavadního vyšetřování 12, přičemž až na jednoho jde o osoby marocké národnosti, které vyrůstaly ve Španělsku. Dnešní zatčení je již páté v rámci případu: tři podezřelí jsou ve vazbě a další dva vyšetřují úřady na svobodě. Šest útočníků policisté po útocích zastřelili.

Zatím poslední podezřelý byl zadržen ve městě Vinaròs na pobřeží mezi Tarragonou a Valencií. Město se nachází jen několik kilometrů od Alcanaru, kde 16. srpna zemřel při manipulaci s výbušninami údajný mozek srpnových útoků, marocký imám Abdalbákí Sátí. Sátí podle úřadů ostatní muže naverboval a úzké kontakty měl také s Maročanem zatčeným ve Vinaròs, uvedlo ministerstvo vnitra.

Nově zatčeného úřady podezírají z podílu na výrobě více než 100 kilogramů triaceton triperoxidu (TATP), které policie po útocích našla. Na jméno zadrženého Maročana byl pořízen peroxid vodíku, základní složka TATP. Triaceton triperoxid je označován za oblíbenou výbušninu islámských radikálů. Dá se vyrobit i za necelý den za použití běžně dostupných chemikálií.

K útokům v Barceloně, kde Júnis Abú Jakúb 17. srpna najel do davu na rušné třídě La Rambla, a v Cambrils, kde dalších pět teroristů také najelo do lidí, se přihlásil tzv. Islámský stát. Útoky podle vyšetřovatelů mohly být daleko krvavější, neboť teroristi nepoužili připravené nálože TATP. Španělská Guardia Civil (civilní stráž) se nyní pokouší "zrekonstruovat logistické aktivity buňky" v týdnech před atentáty, napsal web deníku El País.

Před dvěma týdny marocké a španělské úřady oznámily, že společně zneškodnily šestičlennou teroristickou buňku, která prý v obou zemích plánovala rozsáhlé útoky. Tvořilo ji pět Maročanů a jeden Španěl marockého původu.

Ve Španělsku od poloviny roku 2015 platí druhý nejvyšší stupeň rizika teroristického útoku. Od té doby bylo podle úřadů zatčeno 201 osob podezřelých z džihádistických aktivit, napsala agentura AP.