Předseda české odbočky Social Watch Tomáš Tožička dnes na tiskové konferenci řekl, že ve světě jsou dvě desítky konfliktů, v nichž umírá stále víc lidí. "Jedním ze zásadních problémů je velmi snadná dostupnost zbraní pro válčící strany," prohlásil. "To, co vývozci zbraní dělají, je sebevražedná aktivita. Kvůli tomu bude ještě víc lidí na útěku," upozornil na souvislost zbrojních exportů s migrační krizí.

Problematické jsou podle něj zejména vývozy do nestabilních oblastí. "Jedná se především o státy, kde vládnou diktátorské režimy, kde vládnou netransparentní režimy a kde zbraně jsou zneužívány k potlačování jakékoli občanské angažovanosti," uvedl Tožička.

Ministerstvo pro místní rozvoj uděluje licence ke konkrétnímu zahraničnímu obchodu s vojenským materiálem na základě souhlasu ministerstev vnitra, zahraničních věcí a obrany: "Bez jejich kladného závazného stanoviska posuzujícího soulad žádosti o udělení licence z hlediska veřejného pořádku, bezpečnosti a ochrany obyvatelstva (MV), hlediska zahraničněpolitickými zájmů ČR, dodržování závazků vyplývajících pro ČR z mezinárodních smluv, jakož i z členství ČR v mezinárodních organizacích (MZV), a hlediska zabezpečování obrany ČR (MO), nemůže být licence udělena," sdělil ČTK mluvčí ministerstva Kryštof Čeřovský.

Social Watch kritizovala zejména export českých zbraní do Egypta, kde je bezpečnostní složky využívají proti demonstrantům. Organizaci vadí i vývoz nákladních automobilů do Saúdské Arábie, která je využívá pro transport vojenských materiálů. Saúdská Arábie přitom čelí kritice za své vojenské angažmá v konfliktu v Jemenu a Evropský parlament přijal v roce 2016 rezoluci, v níž vyzval členské státy, aby vojenský materiál do Saúdské Arábie přestaly vyvážet.

Social Watch je síť občanských organizací, které usilují o odstranění chudoby a zajištění míru. Sleduje také naplňování rozvojových cílů, které si stanovila OSN a ke kterým se přihlásila i Česká republika.