Ruské ministerstvo obrany přitom už ve středu večer obvinilo americké agenty, že podnítili ofenzivu zahájenou v úterý džihádisty proti oblastem, jež jsou na severozápadě Sýrie kontrolované vládou. Cílem prý je zastavit postup vládních sil v Dajr az-Zauru.

"Syrské vládní síly se dvakrát stály terčem dělostřeleckých útoků, které přicházely z východního břehu řeky Eufrat, kde bojují arabsko-kurdské síly (SDF) a speciální jednotky Spojených států," uvedl dnes generál ruské armády Igor Konašenkov a zdůraznil, že jakékoliv další útoky SDF na syrskou armádu budou okamžitě zastaveny.

Moskva o tom prostřednictvím zprostředkovatele v Kataru prý informovala Washington. "Místa, odkud střelba přichází, budou okamžitě zasažena veškerou dostupnou vojenskou technikou," varoval ruský generál.

Velitel SDF v provincii Dajr az-Zaur Ahmad abú Chaula naopak v rozhovoru s agenturou AP uvedl, že jeho síly na syrské vládní jednotky nevystřelily. Rusko se podle něj snaží vyprovokovat spor. Jakoukoliv agresi ze strany syrské armády podporované Ruskem hodlá podle něj SDF opětovat. Jeho tvrzení, že arabsko-kurdské síly na syrskou armádu nestřílely, Chaula podpořil vysvětlením, že mezi Asadovou armádou a SDF jsou bojovníci IS, a dodal, že SDF v posledních dnech bojuje proti IS dále na východě v poušti, kde syrská armáda není.

Rusko už v úterý obvinilo syrské rebely z útoků na syrskou armádu s tím, že tyto činy zpomalují pokrok v boji proti IS kolem Eufratu. V sobotu naopak arabsko-kurdské milice oznámily, že se na severovýchodě od Dajr az-Zauru staly terčem bombardování ruského letectva. Moskva obvinění odmítá.

Stupňující se napětí mezi Moskvou, pomáhající silám loajálním syrskému režimu, a Washingtonem, který podporuje protivládní povstalce, podle agentury Reuters potvrzuje obvinění vznesené ruským ministerstvem obrany. Podle něj američtí špioni podnítili protivládní ofenzivu zahájenou džihádisty na severozápadě země. Důsledkem prý bylo obklíčení 29 příslušníků ruské vojenské policie džihádisty. Rusko je tak bylo přinuceno zachránit speciální operací podpořenou ze vzduchu.

"Podle našich informací americké zpravodajské služby podnítily ofenzivu s cílem zastavit úspěšný postup vládních jednotek východně od města Dajr az-Zauru," citovala agentura generálplukovníka Sergeje Rudského.

Rusko vládě prezidenta Bašára Asada poskytuje od roku 2015 významnou vojenskou podporu, která postupně změnila poměr sil na syrském bojišti. V současné chvíli se operace Ruska soustředí na město Dajr az-Zaur, které leží ve stejnojmenné provincii.

Arabsko-kurdské síly, které podporuje mezinárodní letecká koalice pod velením Spojených států, podnikají operace na východním břehu řeky Eufrat.