Británie za poslední rok zažila čtyři větší teroristické útoky a počet zatčených v souvislosti s terorismem byl nejvyšší nejméně od roku 2001, kdy úřady začaly tyto počty soustavně evidovat.

V Británii v současnosti platí druhý nejvyšší stupeň ohrožení, což znamená, že teroristický útok je vysoce pravděpodobný. Jenom během prvních šesti měsíců tohoto roku bylo při teroristických útocích v zemi zabito 36 lidí.

Šéf britské protiteroristické jednotky Mark Rowley tvrdí, že policie v Británii každý den zatkne někoho podezřelého. Během tříletého období do letošního března policie podle něj překazila 13 potenciálních útoků; v následujících 17 týdnech se přitom odehrály čtyři útoky, šest dalších úřady překazily.

Mezi zatčenými v uplynulých dvanácti měsících je 12 osob, které byly zadrženy po březnovém útoku na londýnském Westminsterském mostě. Muž tam tehdy najel do pěších, z nichž čtyři zabil, a pak ubodal policistu před budovou parlamentu.

Dalších 24 lidí bylo zatčeno po květnovém sebevražedném atentátu na popovém koncertě v Manchesteru, který si vyžádal 22 obětí. Jedenadvacet podezřelých bylo zatčeno poté, co v červnu tři islamisté vjeli do lidí na Londýnském mostě, aby pak v útoku, který si vyžádal osm obětí, pokračovali v nedalekých restauracích a barech.