Šéf Bílého domu začátkem září rozhodl o zrušení programu známého pod zkratkou DACA, který zavedl jeho předchůdce Barack Obama k ochraně mladých imigrantů. Trump vyzval Kongres, aby během půlročního přechodného období přijal zákon, který bude situaci řešit místo zrušeného prezidentského výnosu.

"Shodli jsme se, že rychle vtělíme ochranu (poskytovanou) DACA do zákona a budeme pracovat na zákonném balíčku týkajícím se bezpečnosti hranic, nikoli zdi, což je přijatelné pro obě strany," uvedli po pracovní večeři v Bílém domě lídři demokratů ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu Nancy Pelosiová a Chuck Schumer.

Demokraté dlouhodobě považují stavbu a financování hraniční zdi za nepřijatelné a vyhlašují, že Trumpovu snahu získat peníze z federálního rozpočtu zablokují. Část komentátorů se přitom domnívá, že prezident zrušil výnos o DACA proto, aby výměnou za jeho uzákonění v Kongresu získal demokratickou podporu pro opatření na ochranu hranic včetně stavby zdi.

Trump dnes na twitteru napsal, že jakýkoli krok ve prospěch dětských migrantů bude muset být doplněn opatřeními, která zabezpečí americkou hranici. "Žádná dohoda o DACA včera (ve středu) večer uzavřena nebyla. Výměnou za souhlas bude muset být schválena masivní ochrana hranic," uvedl prezident, aniž zmínil stavbu zdi.

Několik nejmenovaných představitelů Bílého domu přitom podle agentury Reuters potvrdilo verzi Pelosiové a Schumera o tom, že zákon o mladých přistěhovalcích by se mohl projednávat nezávisle na zdi. Trumpova mluvčí Sarah Huckabeeová Sandersová naproti tomu vzápětí po jednání reagovala slovy, že "k dohodě o vynechání zdi (z návrhu zákona) ale rozhodně nedošlo".

DACA umožňuje lidem, kteří přišli jako děti ilegálně do USA se svými rodiči opakovaně získávat dvouleté vízum a pracovní povolení. Trump stanovil půlroční lhůtu, po kterou budou moci dosavadní účastníci programu požádat o prodloužení víza. Pokud během ní Kongres zákon nepřijme, bude moci být vyhoštěno přibližně 800.000 lidí zahrnutých v současnosti do programu.