"Mám informaci, že jak ANO, tak Kutnohorská změna mají zájem pokračovat a sociální demokraté se ještě musejí vyjádřit," uvedl Viktora. Jednání budou podle něj teprve svolána. "Dáváme to víceméně dohromady," dodal. Moravčíková již v úterý řekla, že jsou možné různé scénáře a vyloučeny nejsou ani předčasné volby. Viktora míní, že jasněji by mělo být do pátku.

Sociální demokraté údajně koaliční partnery před hlasováním upozorňovali na to, že setrvání Moravčíkové ve funkci považují za klíčové a že její odvolání budou vnímat jako porušení koaliční dohody. "Vzhledem k tomu, že byla Zuzana Moravčíková odvolána, padá odpovědnost za případný rozpad koalice na ty, kteří nedodrželi koaliční dohodu. I přesto jsme připraveni dále jednat," stojí v dnešním prohlášení klubu ČSSD, které ČTK poskytla Moravčíková. Odvolání místostarosty klub považuje za ryze účelové.

Na schůzkách koaličních stran bude chybět starosta Martin Starý (Kutnohorská změna), který odletěl na dovolenou. Podle něj byla dlouhodobě plánována a nemohl ji zrušit. "Ač se situace na kutnohorské radnici včera (v úterý) vyostřila do opravdových krajností, odjíždím na více než půl roku plánovanou dovolenou do jihovýchodní Asie, kde budu mít zodpovědnost za několik dalších lidí," sdělil dnes ČTK.

Opozice Moravčíkovou kritizovala kvůli zadávání zakázek, podle ní bylo neprůhledné a Moravčíková za to nese odpovědnost. Někdejší hejtmanka kritiku odmítla. Na stranu opozice se ale přidali i někteří koaliční zastupitelé. Koalice, již tvoří Kutnohorská změna, ČSSD a ANO, má v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 15 křesel. Z 26 odevzdaných platných hlasů jich bylo pro odvolání Moravčíkové 15 a proti 11.

"Každý si musí uvědomit, co tímto krokem zamýšlel a co tyto kroky vyvolají," kritizoval jednání svých spolustraníků Starý. Dodal, že někteří členové Kutnohorské změny ztratili po úterním hlasování jeho důvěru.

Hlavním opozičním uskupením ve městě je Šance pro Kutnou Horu, která má šest křesel, stejně jako Kutnohorská změna. ANO má pět a ČSSD čtyři hlasy. V zastupitelstvu jsou ještě KSČM, Alternativa pro Kutnou Horu a KDU-ČSL, které mají po dvou mandátech.