Sestry by měly dostat měsíčně o 2000 korun více, 43 milionů korun bude rozdělovat 29 středočeských poskytovatelům lůžkové zdravotní péče. Hejtmanství už má také připravenou podobu smlouvy, která bude s jednotlivými poskytovateli lůžkové péče uzavřena. Peníze na účet poskytovatelů zdravotní lůžkové péče mají přijít obratem po uzavření smluv o individuální dotaci, podle předpokladů v září.

"V tomto okamžiku jsou peníze na účtu Středočeského kraje," uvedl dnes radní pro zdravotnictví Martin Kupka (ODS). Podle něj urychlené získání peněz kraji zkomplikovaly mimo jiné chyby v metodice ministerstva.

Sestry by mohly dostat mimořádnou odměnu 2000 korun už v srpnové výplatě, to ale záleží na jednotlivých ředitelích nemocnic a lůžkových zařízeních. Podle Kupky už nemocnice, které zřizuje kraj, a také některá městská a soukromá zařízení ke zvýšení platu už přistoupily.

Vláda rozhodla o zvýšení platů zdravotních sester pracujících na směny a bez odborného dohledu od 1. července o 2000 korun. Zvýšení se týkalo asi 43.000 lidí, tedy asi 40 procent středního zdravotnického personálu. Průměrný hrubý plat sester je podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky zhruba 28.500 korun. Zvýšení platů se netýká ošetřovatelů a asistentů, kteří také pracují v nepřetržitém směnném provozu.

Hejtmanství chce dál jednat s ministerstvem zdravotnictví, aby obecně zajistilo lepší financování regionálního zdravotnictví.