Nejvyšší představitelé Ukrajiny, Ruska, Francie a Německa se během telefonické konference dohodli i nadále spolupráci na realizaci minských mírových dohod, dodal Seibert. "Lídři normandského formátu doufají, že příměří povede k trvalému zlepšení bezpečnostní situace školáků a ostatních civilistů na Donbasu," uvedl mluvčí.

Kyjev dnes oznámil, že chce příměří vyhlásit od 25. srpna nebo od 1. září. Porošenko přitom označil Kreml za hlavní problém zastavení bojů, protože nechce otevřeně vyzvat separatisty k příměří. "Uděláme všechno možné, abychom boje na Donbasu zastavili. Zdržuje to však ruský prezident, který příměří odmítá veřejně podpořit. To znamená, že odmítá nařídit i ruským vojákům a žoldákům na okupovaném území, aby zastavili palbu," řekl ukrajinský prezident.

Konflikt na východě Ukrajiny si od propuknutí bojů v roce 2014 vyžádal na 10.000 mrtvých. Kyjev viní Rusko mimo jiné i z přímé vojenské podpory proruských separatistů na Donbase. To však Moskva popírá.

Mírová jednání v "normandském formátu" zahájili nejvyšší představitelé Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa v létě 2014 během oslav 70. výročí vylodění spojenců v Normandii za druhé světové války.