Kromě krále a jeho manželky Letizie se mše zúčastnil také španělský premiér Mariano Rajoy, předseda katalánské vlády Carles Puigdemont a starostky Barcelony a Cambrilsu Ada Colauová a Camí Mendozová. Právě tato obě města se stala terčem atentátů, při kterých zahynulo 14 lidí a přes 120 dalších utrpělo zranění.

Ze zahraničí dorazil portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa. Mezi oběťmi atentátu v Barceloně jsou přinejmenším dvě Portugalky.

Na počátku mše barcelonský arcibiskup, kardinál Joan Josep Omella, přečetl dopis papeže Františka, ve kterém hlava katolické církve odsoudila "nelidský čin" teroristů.

Katedrála Sagrada Familia (Svatá rodina) je symbolem katalánské metropole Barcelony i jednou z nejznámějším památek celého Španělska. Stavět se začala v roce 1882 a dokončena by měla být podle aktuálních plánů v roce 2026.

Podle některých španělských médií chtěli teroristé původně spáchat mnohem větší útok pomocí výbušnin. Jeho terčem se měla stát právě ikonická katedrála Sagrada Familia. Při přípravě bomb ve městě Alcanar došlo ale zřejmě k nehodě a následnému výbuchu. Teroristická buňka tak přišla o materiál a zřejmě i několik členů. Rozhodla se proto zaútočit vozem na třídě La Rambla.

Minutu ticha za oběti atentátů v Katalánsku dnes budou držet také fotbalisté a fanoušci klubu FC Barcelona. Na utkání barcelonského klubu s Betisem Sevilla by mohlo na stadion Camp Nou dorazit až 100.000 lidí.

Barcelonská starostka Colauová a katalánský premiér Puigdemont dnes vyzvali, aby lidé přišli příští sobotu na demonstraci proti terorismu a násilí. Nést by se měla v duchu hesla No tinc por (katalánsky Nemám strach), které skandovali již krátce po útoku lidé na třídě La Rambla.