Od začátku týdne při nich podle exilové organizace ochránců lidských práv (SOHR) přišlo o život 80 civilistů, mezi nimiž bylo 30 dětí a 16 žen. Mnoho lidí bylo také zraněno a někteří z nich vážně. Rakka je hlavním stanem IS a bojuje tam proti němu arabsko-kurdská koalice. Podařilo se jí už dobýt asi polovinu města. OSN odhaduje, že je v Rakce nyní asi 25.000 civilistů, jež ohrožují nálety a také odstřelovači. Útěk je velmi riskantní, protože IS se snaží učinit z civilistů lidské štíty.

IS má v rukou také velkou část Dajr az-Zauru na severovýchodě země. Právě tam postupuje syrská armáda. Dnešní ofenzivou v Hamá armáda IS vytlačuje od silničního tahu na sever do Halabu (Aleppa).

Ruská armáda tvrdí, že se vojsku podařilo obklíčit radikály u města Akárba, které leží východně od střediska Hamá. Oddíly IS prý přišly o zásobovací trasu a jejich členové začali po malých skupinách prchat směrem k Dajr az-Zauru. Rusko na místo vyslalo bezpilotní letadla, která situaci monitorují. Ruská armáda pomáhá Damašku v bojích od roku 2015.

Syrská občanská válka trvá šest let. Poradkyně syrského prezidenta Bašára Asada prohlásila, že se boje chýlí ke konci. Kromě jiného podle ní díky tomu, že zahraniční státy omezily podporu povstaleckým skupinám.