"Nebudeme okamžitě přijímat legislativní kroky k referendu o nezávislosti," prohlásila Sturgeonová před skotskými poslanci s vysvětlením, že chce počkat na výsledek jednání s Bruselem.

Dosud Sturgeonová prosazovala uspořádání nového referenda mezi koncem roku 2018 a počátkem roku 2019, a to po několikaměsíčních přípravách.

Po volebních ztrátách má ale SNP v britském parlamentu k dispozici jen 35 z 59 křesel přidělených Skotsku. Sturgeonová, která se myšlenky referenda zcela nevzdala, dnes uznala, že Skotové jsou již unavení "přijímáním politických rozhodnutí" a potřebují období "oddechu".

"Podstupujeme brexit, který jsme neodhlasovali a který je mnohem radikálnější, než si většina z nás byla s to před rokem představit," řekla Sturgeonová s tím, že 62 procent Skotů odmítlo odchod z Evropské unie v loňském celobritském referendu.

K uspořádání již druhého referenda o setrvání či odchodu Skotska ze Spojeného království potřebuje skotská vláda souhlas britského kabinetu a parlamentu ve Westminsteru. Ale britská premiérka Theresa Mayová to odmítá s tvrzením, že pro takové hlasování není vhodná doba.

V první referendu o této otázce v roce 2014 hlasovalo 55 procent Skotů pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie. Tehdy jim ovšem bylo vyhrožováno, že by nezávislostí přišli i o členství v Evropské unii, což byl pro mnohé voliče určující prvek v rozhodování, jak zjistily dodatečné průzkumy.