Součástí dohody je podle AFP "okamžité ukončení bojů" napříč Středoafrickou republikou pod dohledem mezinárodní komunity. Vláda rovněž požaduje, aby ji ozbrojenci uznali jako legitimní, uvedl Reuters. Výměnou za to budou povstalci podle AFP zahrnuti do mírového procesu a později v rámci reforem integrováni do obranných sil země. Vláda a povstalci se zároveň dohodli na volném pohybu osob a zboží v rámci Středoafrické republiky, kterému povstalci v některých místech bránili. Umožněn tak má být návrat lidem, kteří byli v důsledku násilností nuceni své domovy opustit.

Ministr zahraničí Středoafrické republiky Charles-Armel Doubane výsledek mírového jednání označil za plný "naděje".

Násilí ve Středoafrické republice vypuklo, když muslimská povstalecká skupina Séléka dobyla v roce 2013 hlavní město Bangui a přinutila někdejšího prezidenta Françoise Bozizého uprchnout. V reakci na násilí páchané touto skupinou krátce nato vznikly křesťanské milice a boje eskalovaly.

Na přelomu let 2015 a 2016 se ve Středoafrické republice uskutečnily úspěšné prezidentské volby, přesto však boje pokračovaly a až 60 procent země, navzdory zásahům francouzských sil a mise OSN (MINUSCA), podle AFP zůstalo pod kontrolou povstalců.

V posledních měsících se podle pozorovatelů etnické a náboženské násilí mezi znesvářenými povstaleckými skupinami zintenzivňovalo a šířilo do oblastí, které dříve konfliktem zasaženy nebyly. Podle Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) bylo asi 425.000 lidí kvůli nepokojům nuceno opustit své domovy, dalších 465.000 lidí uprchlo do sousedních zemí a více než dva miliony lidí, což je asi polovina populace, potřebují humanitární pomoc.

Středoafrická republika podle OCHA patří mezi nejnebezpečnější země světa pro humanitární pracovníky.