"Identitu tří zadržených známe, pocházejí z Búšehru a v oblasti byli na rybolovu, když je zatkla saúdská pobřežní stráž," uvedlo dnes íránské ministerstvo vnitra. Podle něj není ještě ani prokázáno, že se dva z íránských člunů ocitly v saúdskoarabských teritoriálních vodách.

Saúdskoarabská vláda dnes informovala, že pobřežní stráž zadržela tři muže z jednoho ze tří plavidel. Ostatní dva muži podle ní uprchli. Podle Rijádu jsou tři muži členové íránských revolučních gard a připravovali teroristický útok, protože na zadržené lodi, která se blížila k ropné plošině, byly výbušniny.

Incident se stal v době diplomatická krize kolem Kataru. S ním několik zemí včetně Saúdské Arábie přerušilo před dvěma týdny diplomatické styky mimo jiné kvůli jeho vztahům s Íránem. Krátce nato íránské revoluční gardy nepřímo obvinily Saúdskou Arábii z teroristického útoku v Teheránu, který si 7. června vyžádal dvě desítky obětí a přihlásilo se k němu teroristické hnutí Islámský stát (IS). Íránské gardy uvedly, že Saúdská Arábie k útokům přispěla tím, že "neustále podporuje teroristické odpadlíky od pravé víry", včetně IS.

Šíitský Írán a sunnitská Saúdská Arábie jsou dlouhodobě regionálními soupeři a nemají navázané diplomatické vztahy. Saúdská Arábie viní Teherán z podněcování šíitských revolt v některých sunnitských zemích Perského zálivu. Rijád a Teherán proti sobě stojí také v jemenské válce, v níž Írán podporuje šíitské povstalce a Saúdská Arábie jemenskou vládu.