"Kazašské ministerstvo zahraničí, po dohodě s úřady Ruska, Turecka a Íránu, oznamuje novou schůzku na vysoké úrovni o Sýrii v astanském procesu, která se uskuteční 4. a 5. července," uvedlo ministerstvo v prohlášení. Dodalo, že tato jednání by měla být věnována takzvaným klidovým zónám v Sýrii, zpřístupnění humanitární pomoci a rekonstrukci země.

Zdroj blízký rozhovorům OSN v Ženevě agentuře AFP potvrdil, že jednání v Astaně se uskuteční 4. a 5. července před zahájením dalšího kola rozhovorů OSN v Ženevě, které začne 10. července. Ruský ministr zahraničí Lavrov dnes oznámil jako termín astanské schůzky 10. červenec a uvedl, že schůzky se zúčastní i zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura.

De Mistura před dvěma dny svolal na 10. července již sedmé kolo rozhovorů do Ženevy. Minulá setkání byla zprostředkovaná a de Mistura při nich vyjednával odděleně s delegacemi syrské opozice a vlády.

Kazašské ministerstvo zahraničí 8. června oznámilo, že schůzka v Astaně se odkládá na neurčito. Moskva původně rozhovory navrhovala na 12.-13. června.

Jednání v Astaně se konají pod patronací tří garantů - Ruska a Íránu jako podporovatelů Damašku, a Turecka jako spojence opozice. Rozhovorů se účastní i zástupci syrské vlády a některých povstaleckých skupin. Na schůzkách se řeší hlavně bezpečnostní opatření v Sýrii, zatímco na ženevských jednáních, které odděleně pořádá OSN, se hledá politická dohoda.

Občanská válka v Sýrii, která začala potlačením protivládních protestů v březnu 2011, si dosud vyžádala přes 400.000 obětí a způsobila největší uprchlickou krizi od druhé světové války. Své domovy muselo opustit přes 12 milionů lidí, z toho téměř pět miliónů jich uprchlo do zahraničí. Nejvíce běženců ze Sýrie je nyní v Turecku - skoro tři miliony, přes milion jich pobývá v Libanonu a téměř milion v Jordánsku.