"Možnost vyslání týmu prozkoumáme velmi rychle," prohlásila Mogheriniová. Je to podle ní krok, který by se případně uskutečnil ve spolupráci s dalšími mezinárodními partnery. S výcvikem iráckých vojáků, kteří bojují s teroristickou organizací Islámský stát (IS), už pomáhá právě Severoatlantická aliance. A to jak přímo na iráckém území, tak v jiných zemích oblasti.

Irácké úřady jsou nyní podle Mogheriniové v těžké situaci jak vzhledem k bojům, tak i kvůli komplikované humanitární situaci v osvobozených oblastech a třeba i rozsáhlé potřebě odminovávání území.

Ministři zahraničí se dnes boji s terorismem věnovali obsáhle. V přijatých závěrech zdůraznili například potřebu existence evropských struktur schopných zajistit úzkou spolupráci zemí EU v této oblasti. Upozornili také na nutnost propojení oblastí souvisejících s vnitřní i vnější bezpečností, včetně spolupráce se zeměmi Blízkého východu a Afriky, ale i Balkánu a s Tureckem. Posílena by měla být i spolupráce s klíčovými strategickými partnery od USA po Austrálii, ale i s organizacemi jako je právě NATO, OSN či mezinárodní koalice bojující proti IS.

Jak dnes ČTK připomněl náměstek českého ministra zahraničí Ivo Šrámek, měla by se EU soustředit i na otázku, jak zabránit zneužívání internetu. "Jak zabránit financování terorismu vytvořením obecného monitorovacího mechanismu, který by sledoval nejrůznější iniciativy - jde o rozlišení toho, co třeba myslíme podporou náboženských aktivit a aktivit, které mají za následek radikalizaci," poznamenal český náměstek.