Zamýšlené stoprocentní vlastnictví teplárny kritizují opoziční zastupitelé. Podle některých může tento krok vést k neprůhlednému hospodaření českobudějovické teplárny. Vedení města ale zastává názor, že řízení společnosti bude po vytlačení drobných akcionářů mnohem jednodušší.

"Přístup k teplárně dlouhodobě nahrává k prorůstání politiky a podnikatelského prostředí. Takže můj odpor k vytěsňování drobných akcionářů je v prvé řadě motivován tím, aby byla větší kontrola nad hospodařením teplárny a fungováním představenstva," řekl novinářům zastupitel opoziční TOP 09 Tomáš Bouzek.

Ve chvíli, kdy se město stane stoprocentním akcionářem, přestanou se konat valné hromady společnosti. O dalším postupu v teplárně bude rozhodovat rada města.

Na podzim se rozhodne o tom, jestli se teplárna připojí ke zdroji z jaderné elektrárny Temelín, který by měl dodávat teplo do domácností i firem příštích dvacet let. ČTK to dnes řekl předseda představenstva firmy Václav Král. "Teplárna České Budějovice a ČEZ intenzivně pracují na analýze všech technických a obchodních aspektů případné spolupráce. Rozhodnutí padne nejdříve během podzimních měsíců, zítřejší (úterní) valná hromada se tím zabývat nebude, alespoň podle programu," řekl Král.

Podle ředitele temelínské elektrárny Bohdana Zronka je pro energetiky horkovod do Českých Budějovic projektem, který dává smysl technicky i ekonomicky. Temelín jedná s teplárnou o možných obchodních vztazích.

"Chytřejší bychom měli být na podzim. Pokrylo by to část spotřeby Českých Budějovic, je to doplňkový zdroj, může výrazně zefektivnit fungování topné soustavy v Budějovicích," řekl ČTK Zronek s tím, že stavba by trvala tři až čtyři roky.

Město nyní vlastní více než 99 procent akcií teplárny. Jedna má podle odhadu cenu 3292 Kč a město potřebuje k úplnému ovládnutí společnosti vykoupit 2499 akcií. "Nebude nutno procedurálně a zdlouhavě svolávat valnou hromadu. O všem bude rozhodovat rada, a řízení teplárny bude tak daleko operativnější a rychlejší," uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO). Současnou koalici na radnici tvoří ANO, ČSSD, ODS a KDU-ČSL.

Bouzek řekl, že v minulém volební období tehdejší koalice z hnutí Občané pro Budějovice, ČSSD a TOP 09 dosazovala do vedení teplárny odborníky. Před časem se však personální obsazení managementu změnilo. Předsedou představenstva českobudějovické teplárny, která zaměstnává 243 lidí, se stal Václav Král, jenž v minulosti působil jako krajský radní za ODS.

Teplárna České Budějovice dodává teplo a teplou vodu do víc než 28.000 bytů ve městě, letos zvýšila ceny tepla asi o procento. Loni prodala 1573 terajoulů tepelné energie, v roce 2015 to bylo 1468 terajoulů.