"Chtěli bychom, aby Řecko vydalo ty, kdo provedli puč. Respektujeme rozhodnutí soudu, ale nechceme, aby tito pučisté poškodili turecko-řecké vztahy," řekl Yildirim v Aténách na společné tiskové konferenci s Tsiprasem.

Ankara tvrdí, že vojáci patří k pučistům, kteří se loni v červenci pokusili svrhnout prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Skupinu, v níž jsou tři majoři, tři kapitáni a dva četaři, turecké úřady viní z pokusu o zrušení ústavy, rozpuštění parlamentu a zavraždění Erdogana. Vojáci tato obvinění odmítají.

Turecko požádalo řecké úřady o vydání vojáků zpět do vlasti, letos v lednu ale řecký nejvyšší soud rozhodl, že uprchlí vojáci vydáni nebudou. Rozsudek zdůvodnil tím, že by vojákům nebyl v Turecku zajištěn spravedlivý proces a že jim v jejich zemi hrozí mučení či dokonce smrt.

Turecko vzápětí Řecko požádalo o vydání vojáků znovu, ale řecké soudy v dubnu a květnu verdikt potvrdily. Ministerstvo zahraničí Turecka označilo rozhodnutí Atén za politicky motivované a kritizovalo řeckou vládu za nedostatečnou spolupráci v boji proti terorismu.

Erdoganova vláda viní z pokusu o puč hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA. Turecko po pokusu o puč zahájilo rozsáhlé čistky v armádě, policii a státní správě. Z Turecka uprchlo zejména do Evropy mnoho tureckých vojáků, kteří požádali o azyl. Při čistkách bylo propuštěno z práce nebo suspendováno přes 100.000 státních zaměstnanců, včetně soudců, prokurátorů, policistů nebo učitelů. Ve vězení je více než 40.000 lidí.