Boj o historické centrum začal v neděli. Saadí řekl, že vojáci, členové protiteroristické jednotky a federální policie dnes postoupili několik metrů do této části města, ale za cenu velmi těžkého boje s IS.

"Vzhledem na zastavěnost a zalidněnost jde o nejnebezpečnější bitvu," řekl Saadí.

OSN odhaduje, že IS drží jako rukojmí 100.000 civilistů a chce je použít jako živé štíty.

Kapitán Ahmad Džasím z protiteroristické jednotky řekl, že armáda sice nemůže vjet do úzkých uliček těžkou technikou, ale stejně tak IS proti ní nemůže v takovém terénu použít auta s nastraženými bombami. "Mohou ale bomby dávat na motocykly a také na pojízdné hračky s dálkovým ovládáním," dodal.

Irácké vojenské vrtulníky v neděli večer na poslední mosulské bojiště rozhodily půl milionu letáků s oznámením, že vojsko starou čtvrť obkličuje a zahajuje útok ze všech směrů. "Držte se stranou veřejných prostranství a využijte jakékoli příležitosti spojit se s iráckými vojáky, abyste se vyhnuli tomu, že budete použiti jako lidské štíty," stálo v textu.

Obrací se ale také na radikály a vyzývá je, aby si vybrali mezi tím, že se vzdají, nebo tím, že zemřou.

Irácká armáda postupuje proti IS v Mosulu od loňského října, a to z východu. Město rozděluje ze severu na jih řeka Tigris a jeho východní polovina byla osvobozena v lednu. O západní, více zalidněnou část se bojuje od února. Od začátku ofenzivy z Mosulu uprchlo přes 860.000 lidí a do východní části se jich už zhruba 195.000 vrátilo.