Podle slevového portálu Slevomat.cz, který loni prodal 220.000 domácích pobytů, hlásí hotely na léto rekordní obsazenost. "Hoteliéři potvrzují, že poptávka po rezervacích již pravděpodobně dosáhla svého vrcholu a nemá v novodobé historii ČR srovnání," uvedla ředitelka portálu Marie Chytilová.

Portál Hotel.cz eviduje na léto třetinový meziroční růst poptávky po ubytovacích zařízeních. Největší nárůst zájmu je u penzionů - až o 40 procent. "Z hlediska nákladů vychází dovolená v Česku atraktivněji než v zahraničí a všudypřítomná bezpečnostní rizika v některých zemích jsou také ve prospěch zájmu o české destinace," uvedl manažer Hotel.cz Milan Petr.

Počet zahraničních turistů, kteří se v ČR ubytují, by podle odhadu agentury CzechTourism mohl v létě dosáhnout 3,2 milionu. "Skutečné výsledky budou záviset mimo jiné na počasí, bezpečnostní situaci a na vývoji kurzu koruny k euru," uvedla ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.

Vysoká poptávka po pobytech v Česku má podle Chytilové několik důvodů. "Horká léta z posledních několika let ukazují, že i v tuzemsku může být počasí srovnatelné například se Středomořím. To vede mnoho lidí k tomu, že míří k moři až po sezoně či v zimě. Dalším faktorem byl strach z terorismu a uprchlíků, který v předešlých sezónách držel Čechy doma," dodala.

Zájemci o ubytování preferují lázeňské destinace v čele s Luhačovicemi, velký zájem je o jižní Čechy a jižní Moravu. Mezi nejžádanější destinace patří podle Petra dál Český Krumlov, Františkovy Lázně, Lednice, Mariánské Lázně, Mikulov, Třeboň, Poděbrady a Špindlerův Mlýn.

Podle údajů Slevomatu se do popředí zájmu dostávají i Krušné hory nebo severní Morava a Slezsko. "V posledních letech zaznamenáváme výrazný nárůst tuzemských hostů. Trend přisuzujeme nárůstu cen v zahraničí i bezpečnostním obavám. Češi také začínají objevovat krásy českých krajin, o které doposud nejevili přílišný zájem či o nich ani neměli povědomí," uvedl Lukáš Bernas z Wellness Hotelu Lužan v Rumburku.

Do západočeských lázní loni přijelo 948.000 návštěvníků, meziročně o 11 procent víc. V Krkonoších a Podkrkonoší se ubytovalo 914.000 turistů, 28 procent bylo z ciziny. Na jih Moravy zavítalo 1,6 milionu turistů, meziročně o šest procent více. Do jižních Čech přijelo meziročně o téměř sto tisíc víc návštěvníků - 1,03 milionu, vyplývá z údajů statistiků.

Silnou letní sezonu čekají i cestovní kanceláře. Prodej zájezdů do zahraničí se mohl meziročně zvýšit až o pětinu.