V úterý podle svědků incidentu bylo u Kodoku zahájeno ostřelování. Dnes bylo město prázdné a v oblasti prý byly k vidění vojenské vrtulníky. V důsledku bojů se místním obyvatelům nedostává humanitární pomoc a pitná voda. Civilisté proto prchají do sousedního města Aburoc.

Ředitel mise OSN v Jižním Súdánu David Shearer v úterý řekl Radě bezpečnosti OSN, že v okolí Kodoku zahájila ofenzívu jihosúdánská vláda a že vysídleno může být až 70.000 lidí. "Žádná část země není vůči konfliktu immuní... Ani jedna ze stran nedodržuje příměří," řekl.

Jižní Súdán je zmítán etnickým násilím takřka od svého založení v roce 2011. Země se ocitla v občanské válce v roce 2013, když se prezident Salva Kiir pocházející z etnické skupiny Dinka rozešel s viceprezidentem Riekou Macharem, který patří k Nuerům. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují.

Loni v prosinci OSN varovala, že etnické násilí v Jižním Súdánu může vyústit v genocidu. V důsledku nepokojů přišly o život desítky tisíc lidí. Konflikt rovněž způsobil jednu z největších uprchlických krizí na světě a vyhnal ze země více než 1,6 milionu obyvatel.