Při čtvrtečním přijímání žádostí na krajském úřadu se vytvořila fronta několika set lidí, policisté prověřují údajné uplácení za místa ve frontě. "Osobně pohlídám, aby se už příště příjem uskutečnil jinou formou," uvedla hejtmanka. Zřejmě půjde o elektronickou formu.

Úředníci podle hejtmanky měli jednat jinak a více komunikovat s ministerstvem životního prostředí. V případě, že nastalo pochybení, měli by podle hejtmanky nést důsledky úředníci a pověření radní. Krajský radní pro hospodářský a regionální rozvoj Věslav Michalik (STAN) kritiku ze strany hejtmanky i ministerstva odmítl.

"Jistěže se ministerstva mí podřízení dotázali. Odpovědí bylo neformální doporučení neměnit metodiku, která se osvědčila při první výzvě. Pokus vytloukat z problémů, které nastaly, politický kapitál, je na vážnou diskusi v koalici," uvedl Michalik v dnešním prohlášení STAN.

Problém podle něj není ve způsobu podání, ale v tom, že je systém celkově prokorupční, když dotaci získávají ti nejrychlejší nebo ti, kteří stojí v čele fronty. Za spravedlivější považuje například losování za dozoru notáře. To je ale podle ředitele Státního fondu životního prostředí ČR Petra Valdmana nepřezkoumatelné, a proto nemá v čerpání veřejných prostředků žádné místo.

Krajský úřad v aktuální výzvě evidoval 1219 žádostí o dotaci na výměnu starších kotlů na tuhá paliva za modernější ekologické. Žadatelům rozděluje 52 milionů korun, podle odhadů vyhoví více než 400 žadatelům.