Sobotka prohlásil, že daňová správa v minulosti vydávala mnoho statistik o tom, kolik podnikatelů pochybilo při dodávání kontrolních hlášení u DPH nebo o počtu pokut za porušení pravidel elektronické evidence tržeb. Zatím se ale podle něj neobjevila žádná statistika o tom, kolik zkontrolovala firem, jež vydaly korunové dluhopisy, a zda udělila nějaké sankce nebo vyvrátila všechna podezření z daňových úniků.

"Není možné, aby se daňová správa zaměřovala na malé drobné podnikatele, aby se zaměřovala na zaměstnance a obcházela v tichosti velké firmy, miliardáře, bohaté lidi. My jsme přesvědčeni o tom, že daňové zákony tady musí platit pro každého," řekl. Proto žádá o sdělení, jak správa v záležitosti postupovala. Očekává ho na pondělním jednání vlády.

"Já můžu všechny ubezpečit, že kontroly probíhají a že tu zprávu pan Janeček (šéf Finanční správy) předloží," řekl dnes ministr financí a předseda ANO Babiš ČT. Správa podle něj předá informace vládě i Sněmovně. "Mimochodem kontrola dluhopisů probíhá i na Agrofertu," dodal. Právě kvůli Babišovým nákupům korunových dluhopisů vydaných jeho tehdejší firmou Agrofert se začala veřejnost o tyto obligace zajímat.

Ředitel Finanční správy Janeček ČTK pouze oznámil, že v pondělí odešle vyjádření k otázce korunových dluhopisů rozpočtovému výboru Sněmovny. Zda správa zveřejní údaje o kontrolách, jak požaduje ČSSD, ale neuvedl.

Sobotka připomněl, že korunové dluhopisy vydalo v roce 2012 několik set firem, a některé případy podle něj vyvolávají vážné podezření ze snahy o to, vyhnout se placení daní. Zmínil v této souvislosti podnikatele Radima Jančuru a jeho firmu Student Agency. Jančura loni uspořádal plakátovou kampaň, v níž se vymezoval proti politikům ČSSD. Mluvčí Student Agency Aleš Ondrůj sdělil ČTK, že se firma nedopustila ničeho nekalého a vydání dluhopisů mělo přinést firmě peníze na investice.

Ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec dnes vyjádřil obavy, že by případné daňové úniky kvůli korunovým dluhopisům mohly být v červnu nebo červenci promlčeny. Šéf Finanční správy by tedy podle něj měl co nejrychleji vyšetřit sporné případy, jinak se vystavuje riziku spáchání trestných činů porušení povinnosti při správě cizího majetku nebo zneužití pravomoci. "Finanční správa dávno koná," sdělil Janeček, víc ale neuvedl.

Možnost vydávání takzvaných nedaněných korunových dluhopisů byla zavedena už v první polovině 90. let. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek ji v době, kdy byl ministrem financí, využil u státních dluhopisů pro obyvatele. Později začaly stejně emitovat obligace i firmy. Úroky z těchto dluhopisů jsou osvobozeny od daně. Možnost vydávat obligace v nominální hodnotě jedné koruny skončila změnou zákona s rokem 2013.

Veřejnost se o korunové dluhopisy začala zajímat v souvislosti s Babišem, který nakoupil tyto obligace své tehdejší firmy Agrofert za 1,5 miliardy korun. Kvůli transakci byl kritizován. Ve středu vláda schválila jeho návrh zákona, podle něhož by se od roku 2018 začal výnos z korunových dluhopisů danit. Sobotka ale vyjádřil pochybnosti o tom, zda se zákon podaří do voleb projednat v Parlamentu.