Socialistům hrozí v prezidentských volbách na jaře příštího roku drtivá porážka. V sobotu tak na konferenci levicových stran v Paříži hledali cestu ze současné krize. Při rekordní nepopularitě odcházejícího prezidenta Françoise Hollandea je totiž pravděpodobné, že proti sobě ve druhém kole voleb stanou dva kandidáti pravice: momentálně favorizovaný expremiér François Fillon a Marine Le Penová z krajně pravicové Národní fronty.

Největší nadějí levice je premiér Valls, přestože jeho politika podporující podnikání a relativně ostrý postup proti přistěhovalcům popudila mnoho kolegů ze Socialistické strany. Jeho hlavním konkurentem v primárkách by měl být mnohem levicovější bývalý Hollandeův ministr financí Arnaud Montebourg, kterého v průzkumu podpořilo 25 procent sympatizantů levice.

Le Journal du Dimanche dnes citoval jednoho ze zástupců Manuela Vallse, podle kterého se premiér přihlásí do lednových primárek během pondělka, případně v úterý dopoledne. "Stane se tak již brzy," řekl. Valls by zároveň odstoupil z čela francouzské vlády.

Další možnosti hledali francouzští socialisté a jejich partneři na levici na sobotním konferenci. Předseda socialistů Jean-Christophe Cambadélis zmínil zkušeného levicového politika Jeana-Luca Melenchona a dalšího bývalého Hollandeova ministra Emmanuela Macrona. Ti chtěli kandidovat jako nestraníci a Cambadélis je nyní vyzval, aby se zapojili do levicových primárek plánovaných v lednu.

"Povstaňte, všichni lidé levice! Musíme se střetnout s pravicí a potlačit vzestup Národní fronty," prohlásil podle agentury Reuters Cambadélis v emotivním projevu. Jednota je nyní hlavním cílem francouzských levicových stran a toto heslo na sjezdu mnohokrát provolávaly zhruba tři tisícovky přítomných.

Emmanuel Macron však nečekal dlouho s odmítnutím této výzvy. "Řekněme si to na rovinu, tyto primárky budou jen další kapitolou rozpadu, který přineslo uplynulé volební období. Levice se ze druhého kola voleb vyřadila už před rokem a půl," řekl dnes v rozhovoru pro Le Journal du Dimanche.

Poslední průzkumy napříč voličským spektrem dávají dvě třetiny hlasů středopravému Fillonovi a zbylou třetinu protievropské a protipřistěhovalecké Marine Le Penové.

Jméno Françoise Fillona vyvolávalo na sobotním shromáždění pobouřený pískot a jeden z mluvčích označil jeho program za kombinaci politiky Ronalda Reagana a Margaret Thatcherové. Prezident Hollande ve stejnou dobu při projevu během návštěvy Abú Zabí kritizoval Fillonův plán škrtnout půl milionu pracovních míst ve státní sféře. "Když nebudou státní úředníci, nebude ani stát. A když nebude stát, nebude ani Francie," řekl Hollande.