Urna s Castrovým popelem, přikrytá kubánskou vlajkou, cestovala na vojenské vozidle po stejné trase, po jaké se vydal Fidel Castro s revolucionáři v lednu 1959 informovat kubánský lid o čerstvém svržení diktátora Fulgencia Batisty. Tehdejší takzvaná Karavana svobody ale jela opačným směrem, tedy ze Santiaga de Cuba do Havany a trvala týden.

Na cestě Castra stejně jako tehdy vítaly tisíce příznivců, lidé ale nyní měli navíc kubánské vlaječky a mobilní telefony, jimiž si smuteční kolonu fotografovali. Někteří stejně jako před 58 lety volali "Ať žije revoluce!".

Zvláštní zastávkou bylo města Santa Clara, kde je pohřben další lídr kubánské revoluce Ernesto Che Guevara. Urna s Castrovým popelem byla přes noc v tamním Guevarově mauzoleu, kde se takto oba revolucionáři symbolicky naposledy setkali.

Cesta vedla i přes město Sancti Spíritus, kde Castro v roce 1959 ujišťoval, že nebude pronásledovat opozici, jako to dělal jeho předchůdce Batista. "Jestli zakážeme svobodu slova? Ne. Jestli zakážeme svobodu shromažďování? Ne," hřímal tehdy Fidel Castro, který záhy po nástupu k moci zrušil politické strany až na jednu, tu svou komunistickou.

Smuteční kolona s urnou dnes po příjezdu do Santiaga zastavila v Céspedesově parku před budovou, ze které Castro ohlásil v roce 1959 vítězství revoluce.

Santiago de Cuba, kde budou Castrovy ostatky pohřbeny, je považováno za kolébku revoluce a Fidel Castro také v tomto městě chodil do základní a střední školy. Právě tam se také Castro v červenci 1953 poprvé pokusil zažehnout domácí národní povstání útokem na kasárna Moncada, který byl ale neúspěšný a Castro spolu s dalšími skončil ve vězení. Z hor Sierra Maestra, které leží v provincii Santiago de Cuba, pak vedl Castro od konce roku 1956 partyzánskou válku, která již byla vítězná.

Velkého pietního shromáždění na santiagském náměstí Revoluce a generála Antonia Macea se má ze zahraniční hostů zúčastnit mimo jiné bolivijský prezident Evo Morales, bývalí brazilští prezidenti Luiz Inácio Lula da Silva a Dilma Rousseffová či argentinský fotbalista Diego Maradona. Z ČR má dorazit místopředseda Komunistické strany Čech a Moravy Josef Skála.

V neděli bude Fidel Castro, který zemřel 25. listopadu v 90 letech, pohřben na santiagském hřbitově Svaté Ifigenie. Na něm má hrobku řada slavných Kubánců, včetně národního hrdiny Josého Martího, který byl koncem 19. století hlavní postavou kubánského boje za nezávislost na Španělsku.