Vítr, který živel provází, dosahoval rychlosti 260 kilometrů za hodinu, poté mírně zeslábl na nejvýše 220 kilometrů za hodinu. To pořád je dost na to, aby zdevastoval obytné oblasti.

Matthew se ve 20:00 SELČ nacházel zhruba 615 kilometrů jihovýchodně od jamajské metropole Kingstonu. Pohyboval se jižním směrem rychlostí asi čtyři kilometry za hodinu. Podle meteorologů se ale brzy stočí k severu.

"Vláda je v nejvyšší pohotovosti," uvedl mluvčí jamajské vlády Robert Morgan. "Doufáme, že nás hurikán nezasáhne, ale pokud se tak stane, vynasnažíme se ze všech sil předvést, že jsme lidé na svém místě," dodal s tím, že v pohotovosti jsou záchranáři, policisté, vojáci.

Jamajčané zaplnili obchody, aby se zajistili nouzovými zásobami. "Odešla jsem z práce, abych si vyzvedla pár věcí, svíčky, drobnosti, chleba," řekla 41letá Angella Wageová v narvaném obchodě v metropoli Kingstonu.

Podle Evana Thompsona z jamajské národní meteorologické služby, by první dopady bouře mohli místní obyvatelé pocítit již dnes. Lijáky by měly zasáhnout hlavně východní část ostrova a ve vyšších polohách by mohly způsobit záplavy a sesuvy půdy. Naplno živel na ostrov udeří zřejmě v pondělí.

Posledním velkým hurikánem, který Jamajku zasáhl, byl v roce 2012 hurikán Sandy. Vypadá to, že Matthew je zatím ještě mocnější, než byl v roce 1988 hurikán Gilbert, který způsobil na Jamajce největší škody v moderní historii země.

Na severu Kolumbie hurikán Matthew už zničil přinejmenším 18 domů a zatopil rozsáhlé oblasti na poloostrově La Guajira u hranic s Venezuelou. Sedmašedesátiletý muž při záplavách zahynul.

Už ve středu si Matthew vyžádal jednu oběť. Na ostrově Svatý Vincent v Malých Antilách při bouři zahynul šestnáctiletý chlapec.

Vzpomínaný hurikán Felix v září 2007 způsobil rekordní materiální škody i smrt 150 lidí. V nynější hurikánové sezoně v Atlantiku, která začala 1. června, vzniklo 13 tropických bouří, z nichž pět zesílilo v hurikány. Jejich oběťmi se stalo šest desítek lidí.