Ten dnes zdůvodnil potřebu změn zkostnatělostí systému, který stojí za omezením vzestupu země v posledních dvou desítkách let. Podle Renziho nemůže již déle zůstávat Itálie jeho rukojmím.

Reforma, která je nejdůležitější od konce druhé světové války, přináší také změny ve fungování Poslanecké sněmovny. Ta by měla schvalovat zákony označené vládou za přednostní ve zrychleném režimu, a to 70 nebo 95 dnů.

Renzi, který je v čele vlády od roku 2014, dlouhodobě spojoval výsledky referenda se svou politickou budoucností. Původně tvrdil, že odstoupí, pokud lidé reformu v referendu nepřijmou.

Pak ale názor změnil s tím, jak se začaly vršit neúspěchy jeho Demokratické strany v místních volbách. Řekl, že na jeho další působení to nebude mít vliv a příští parlamentní volby se budou konat v normálním termínu až v roce 2018.

Podle pozorovatelů citovaných agenturou AFP by ale Renzi jen těžko mohl v případě neúspěchu referenda dělat, že se nic neděje, a demisi nepodat. Na druhou stranu je ale věcí prezidenta republiky, pokud by se rozhodl pověřit opět Renziho vedením nové vlády bez vyhlášení předčasných voleb.