V textu má být masakr Arménů v osmanské říši z roku 1915 označen za genocidu. V Turecku je tato terminologie pro označení událostí z roku 1915 trestná a Ankara kritizuje země, které hovoří o událostech jako o genocidě.

Yildirim dnes označil hlasování německého parlamentu za nesmysl. Vraždění považuje za "běžné incidenty, které se staly v podmínkách první světové válku a mohly se přihodit v jakékoli jiné zemi a společnosti".

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí. Uvádí se, že o život přišlo na 1,5 milionů Arménů. Události jsou označovány za cílenou snahu o likvidaci etnika.

Arménský prezident Serž Sargsjan v rozhovoru s německým listem Bild řekl, že doufá, že němečtí poslanci události z roku 1915 jako genocidu uznají a nenechají se zastrašit Tureckem. "Nebylo by správné nepojmenovat genocidu genocidou Arménů jen proto, že to rozhořčuje hlavu nějakého státu," sdělil Sargsjan s odkazem na Erdogana.

Německý parlament měl o rezoluci hlasovat už v únoru, ale návrh byl stažen z obav, aby tím neutrpěly vztahy s Tureckem před dohodou o omezení přílivu uprchlíků do Evropy. Některé turecké organizace chystají kvůli rezoluci v Berlíně protesty. Turecké kořeny mají v Německu asi tři miliony lidí.

Yildirim dnes také řekl, že Turecko kvůli hlasování v Německu nehodlá dohodu s EU o uprchlících vypovědět. K tomu Sargsjan řekl, že není třeba se obávat, že hlasování parlamentu tuto dohodu zpochybní, neboť smlouva je podle prezidenta beztak křehká "a s partnerem jako je Turecko ji bude obtížné dlouhodobě naplňovat".

Erdogan své výhrady telefonoval v úterý kancléřce Angele Merkelové, která podle Bildu nebude hlasování kvůli pracovnímu vytížení přítomna.