Před kostnicí státníci zhlédli působivé představení připravené německým oscarovým režisérem Volkerem Schlöndorffem. Po vypálení salvy se mezi řadami bílých křížů objevilo za víření bubnů 3400 běžících mladých Němců a Francouzů a v centrální pasáži mezi hroby se strhla symbolická bitva, po níž mnozí zůstali ležet. Smyslem představení bylo poukázat na to, kolik mladých lidí u Verdunu přišlo o život. Podle serveru itele.fr francouzské úřady nejprve nechtěly povolit, aby mladí běželi de facto po hrobech, ale svolení nakonec dal sám Hollande.

Merkelová poté zahájila svůj projev vzpomínkou na mladého muže, který bojoval u Verdunu a padl. "Peklo by nemohlo být horší," citovala z jeho deníku a poukázala na absurditu války. Připomněla postupné sbližování Francie a Německa po druhé světové válce. "Se sjednocením Evropy nechala Evropa válečné zákopy za sebou," dodala kancléřka.

Hrůzy bitvy a zničení devíti vesnic v okolí Verdunu zmínil také Hollande. "Skláním se před všemi vojáky, kteří sem přišli," uvedla hlava Francie a dodala, že vojáci byli odevšad a všech vyznání. Hollande připomněl stejně jako Merkelová, že po první světové válce se nepodařilo ani přes mezinárodní dohody zabránit druhému světovému konfliktu. Hollande také vyzval k ochraně Evropské unie, která je podle něj "stále křehká". "Evropa je kultura, způsob života, ne jenom instituce," uvedl prezident.

V bitvě u Verdunu, která trvala od února do prosince 1916 a skončila vítězstvím Francouzů, padlo 163.000 Francouzů a 143.000 Němců. Celkem zahynulo, bylo zraněno nebo zmizelo asi 700.000 lidí.

Na německém hřbitově Consenvoye dostali oba státníci kopii dokumentu, který ve Verdunu před více než 30 lety podepsali tehdejší francouzský prezident François Mitterand a německý kancléř Helmut Kohl. Ti hřbitov navštívili v roce 1984. Před kostnicí v Douaumontu, která se nachází několik kilometrů od Verdunu, pak vznikla slavná fotografie, na které se státníci drží na znamení jednoty za ruce.