Trump podle propočtu portálu The Green Papers získal v Indianě všech 57 delegátů, neboť zvítězil nejen na celostátní úrovni, ale také ve všech devíti kongresových okrscích. Agentura AP ve svém přehledu uvádí, že Trumpovi k dosažení 1237 delegátů potřebných pro automatickou nominaci chybí 190 delegátských hlasů.

Zbývající hlasy podle analytiků zřejmě bezpochyby získá, rozhodně se tak ale nestane před 7. červnem, kdy republikánské klání v primárkách a stranických hlasování skončí. Před červnem čeká republikány hlasování ještě v Nebrasce, Západní Virginii, Oregonu a ve státě Washington, kde bude k dispozici celkem 142 delegátů. V červnu se pak bude hlasovat v pěti státech naráz, mimo jiné i v Kalifornii, která má 172 delegátů a kde je podle sondáží jasným favoritem Trump.

Trumpovi cestu k nominaci velmi usnadnilo pro mnohé překvapivé Cruzovo odstoupení, které texaský senátor oznámil již ve chvíli, kdy byla sečtena sotva polovina hlasů. Ve hře tak kromě newyorského realitního magnáta zůstává již jen guvernér Ohia John Kasich, který však zaostává o téměř 900 delegátů a jeho šance na nominaci jsou prakticky nulové.

Zatímco značná část republikánského establishmentu považovala populistického a často prostořekého Trumpa za kandidáta ohrožujícího pověst strany a tradiční republikánské hodnoty, po Indianě dal najevo neotřesitelnost jeho pozice hlavní manažer strany Reince Preibus. Ten po Cruzově odstoupení na twitteru prohlásil, že se republikáni musejí sjednotit za Trumpem do souboje o Bílý dům proti Hillary Clintonové, která je téměř jistou kandidátkou demokratů.

Že to v praxi nemusí být jednoduché, ukázalo vyjádření republikánského senátora z Nebrasky Bena Sasseho, který po oznámení výsledků z Indiany řekl, že Trumpa podpořit nemůže. Také další republikáni mluví o tom, že pro extravagantního miliardáře nemohou hlasovat, protože by to mohlo ohrozit budoucnost jejich strany.

Celostátně však Trumpova podpora mezi republikánskými voliči v posledních týdnech stále rostě. Podle aktuálního průzkumu agentury Reuters a společnosti Ipsos by mu dalo hlas 53 procent republikánů, zatímco odstoupivšího Cruze 25 procent. Kasich, který je nyní již jediným Trumpovým soupeřem, podporuje 16 procent republikánů.

Trump v úterní vítězné řeči soustředil svou pozornost již jen na bývalou první dámu. "Půjdeme po Hillary Clintonové. Nebude skvělou prezidentkou, nebude dobrou prezidentkou, bude chabou prezidentkou. Nerozumí obchodu," hanil svou konkurentku byznysmen.

Clintonová sice v Indianě prohrála souboj s levicovým senátorem, v tomto státě ale získala nejméně stejný počet delegátských hlasů. K dispozici zde včetně superdelegátů, kteří mohou podpořit kohokoli nehledě na výsledek hlasování, bylo 92 delegátu. Clintonová jich získala 46 a Sanders 44, podpora zbývajících dvou superdelegátů není známa.

Celkem má Clintonová na kontě podle AP včetně superdelegátů 2202 delegátských hlasů a k automatické nominaci jí zbývá získat 181, které ale prakticky jistě obdrží.

Sanders, který by musel ve všech zbývajících primárkách získat přes 84 procent hlasů, však stále neztrácí víru ve svůj úspěch a hodlá bojovat až do konce. "Vím, že si kampaň Clintonové myslí, že je konec. Mýlí se," řekl jeden z objevů letošních primárek AP. V dalších týdnech očekává vítězství mimo jiné v Kentucky, Oregonu nebo Kalifornii.

Clintonová, pokud podle očekávání uspěje, bude stejně jako Trump muset sjednotit svou stranu, aby měla šanci vyhrát podzimní volby. Oproti newyorskému byznysmenovi by měla mít situaci snazší, odborníci ale upozorňují, že získat přízeň zejména mladých voličů, které nadchl Sanders, nemusí být právě jednoduché.