Dva navrátilce z dneška se podařilo odchytit v pražských Holešovicích a Ruzyni. Ibisa u Ruzyně, odrostlé mládě vylíhnuté teprve loni, pomohl chytit dravec cvičený k ochraně ruzyňského letiště. "Samici křížence sokola stěhovavého a raroha loveckého na našeho ptáka naváděl vedoucí sokolnického týmu, který má na starost ostrahu letiště, Jan Marek," uvedla mluvčí zoo. Podobní cvičení dravci zabraňují střetům volně žijících ptáků s letadly, protože srážky ve velké rychlosti mohou mít tragické následky.

Samec chycený v Holešovicích dostal přezdívku "holešovický fantom". "Hlášení o jeho pohybu na území Prahy 7 totiž bylo veliké množství, ale vzhledem k tomu, že se pohyboval ve velikých výškách, byl téměř nepolapitelný. Dnes byl odchycen na balkoně soukromého bytu," řekla Myslivečková.

Vzácní ptáci ze zoo se dostali 1. března dopoledne ven dírami v ochranné síti voliéry, která nevydržela nánosy těžkého mokrého sněhu. Od té doby je hledají pracovníci zahrady za pomoci veřejnosti, která hlásí každého "podezřelého" ptáka na sociálních sítích, kde se fotografie uniklých ibisů rychle šíří, i na telefonní číslo 734 524 439. "Hashtag ‪#‎ibisdozoo se stal na sociálních sítích opravdovým fenoménem. Všem, kteří nám při hledání a odchytu ibisů pomohli a stále pomáhají, mnohokrát děkujeme," doplnila Myslivečková.

Ptáci s typickým dlouhým zahnutým zobákem se během několika dnů rozletěli po celých středních Čechách. Byli odchyceni v různých částech Prahy a Středočeského kraji - na Balabence a Ruzyni, v Michli, Bohnicích, Holešovicích, u Václavského náměstí, nedaleko Brandýsa nad Labem, v Kralupech nad Vltavou a Říčanech. Jednoho ibisa třeba polapil mladý pár s pomocí mikiny, dalšího chytil policista, pracovník pošty nebo sám náměstek pražské zoo, a to často vysoko nad zemí - na okenních parapetech či lešení.

Ibisové se postupně dostávají dál od Prahy. První dva chycení za hranicemi hlavního města, v Brandýse a Kralupech, byli vzdušnou čarou od zoo zhruba 16 až 18 kilometrů. Pták chycený v sobotu v Říčanech se dostal až zhruba 23 kilometrů od svého domova.

Nalezence umísťují pracovníci zahrady do zázemí, aby se zotavili z nezvyklého zážitku. Část navrácených ibisů mohou návštěvníci vidět již od soboty ve voliéře poblíž jižního vchodu do zoo.

Stávající počasí by nemělo ptákům dělat problémy, chladno i mráz snášejí dobře. Zvládnou také bez obtíží hladovět pět až sedm dní, potravu by si ale měli dokázat za současných podmínek nalézt. Na městskou zástavbu, elektrické vedení ani rušnou dopravu v hlavním městě ale nejsou zvyklí a mohou se zranit.